Yüz yüze eğitimin ilk günü: “Temizliği yetersiz bulan veliler haftasonu temizlik yaptı, öğrenci sayısı düşünce servisler kaldırıldı”

Koronavirüs pandemisi nedeniyle geçen dönem başından beri kapalı olan okulların birinci sınıf ve anaokulu kademelerinde yüz yüze eğitim başladı. Yüz yüze eğitimin ilk gününde veliler çocuklarıyla okul önlerinde, sınıf kapılarında vedalaştılar. Ancak velilerin Milli Eğitim Bakanlığı'nın pandemiyi önlemeye yönelik aldığı tedbirlere ilişkin ciddi şüpheleri var. Bazı okullarda velilerden kayıt ve ek kaynak temini için para talep edilirken, bazı okullarda ise maske ve koruyucu malzeme dağıtımı yapılmadı. Çoğu okulda öğrenci sayısındaki düşüşe paralel olarak servisler kaldırıldı, veliler çocuklarını kendi imkanları ile okula gönderiyor

Yüz yüze eğitimin ilk günü: “Temizliği yetersiz bulan veliler haftasonu temizlik yaptı, öğrenci sayısı düşünce servisler kaldırıldı”

Koronavirüs pandemisi nedeniyle geçen dönem başından beri kapalı olan okulların birinci sınıf ve anaokulu kademelerinde yüz yüze eğitim başladı. Yüz yüze eğitimin ilk gününde veliler çocuklarıyla okul önlerinde, sınıf kapılarında vedalaştılar. Ancak velilerin Milli Eğitim Bakanlığı’nın pandemiyi önlemeye yönelik aldığı tedbirlere ilişkin ciddi şüpheleri var.

Bazı okullarda velilerden kayıt ve ek kaynak temini için para talep edilirken, bazı okullarda ise maske ve koruyucu malzeme dağıtımı yapılmadı. Çoğu okulda öğrenci sayısındaki düşüşe paralel olarak servisler kaldırıldı, veliler çocuklarını kendi imkanları ile okula gönderiyor. Bazı okullarda, çocuğun başına bir şey gelmesi halinde sorumluluk kabul edilmeyeceğine dair taahhütname imzalatılıyor.

Halkevleri üyeleri de İstanbul ve Ankara’da ilkokul önlerinde durumu yerinde gözlemleyerek velilere anket yaptı. Velilerle okulların durumunu konuşan, uzaktan eğitime dair görüş alan Halkevciler İstanbul’da Esenyurt Osmangazi ve Sarıyer’de Alpaslan İlkokulu önüne gitti.

“Pandemi koşullarında okullar eğitime hazır mı, uzaktan eğitim için yeterli olanaklar var mı?” gibi sorulara cevap arayan Halkevciler, çocukların uzaktan eğitim döneminde olanaklara erişiminin olmadığını, iki üç çocuğun tek tabletten derse erişim sağladığını bazı evlerde ise tablet bile bulunmadığını ifade etti.

Ankara’da Halkevciler, Mamak’ta Süleyman Nazif, Tuzluçayır, Ali Kuşçu ilkokul ve anaokulu, Selçuklu ile Çankaya’da Kurtuluş, Turhan Feyzioğlu, Ahmet Haşim, Akşemsettin, Şehit Mustafa Karasakal ve Gökçe Karataş ilkokullarını gezerek bilgi topladı. Mamak, Çankaya ilçelerinde 11 ayrı ilkokulu gezen Halkevciler okulların durumlarını raporlaştırdı.

Gezilen okullarda öne çıkan sorunlar şöyle:

 1. Bazı okullarda maske ile temizlik malzemelerinin bir kısmı velilerden temin edildi,
 2. Bazı okullarda velilerden kayıt ve ek kaynak temini için para talep edildi,
 3. Bazı okullarda maske ihtiyacını her öğrencinin kendi velisi karşılıyor,
 4. Bazı okullarda veliler temizliği yetersiz bulduğu için haftasonu okulda temizlik yaptı,
 5. Okula göndermek zorunlu olmadığı için öğrenci sayısında düşüş var. Bazı okullarda her sınıfta yaklaşık 4-5 çocuk bu sene okula başlatılmadı,
 6. Bazı okullarda öğrenci sayısının düşüşüne bağlı olarak servisler kaldırıldı,
 7. Bazı okullarda, çocuğun başına bir şey gelmesi halinde sorumluluk kabul edilmeyeceğine dair taahhütname imzalatılmış.

Halkevleri’nin ilkokul önlerinde yaptıkları okulların durumuna ve uzaktan eğitime ilişkin ankette yer alan bazı sorular ise şöyle:

 1. Çocuğunuz/çocuklarınız uzaktan eğitime katılabiliyor mu?
 2. Uzaktan eğitime hangi yolla katılıyorsunuz?
 3. Mevcut teknik imkanlarınız çocuklarınızın internet üstünden eğitim alabilmesi için yeterli mi?
 4. Okulunuz hijyen malzemelerinin temini için sizden bağış istedi mi?
 5. Çocuğunuz okula ulaşımda servis kullanıyor mu? Kullanıyorsa servislerin kullanımı konusun da okulunuzdan bir açıklama geldi mi?
 6. Okulunuzda COVID-19 tanısının pozitif çıkma ihtimaline karşı bir sağlıkçı görevlendirildi mi?
 7. Okulunuz da COVID-19 tanısı konulan öğrenci, öğretmen veya diğer eğitim emekçisi olması durumuna uygun hazırlıkları ve planlamaları yaptı mı?

 Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur