Ya Sağlık Bakanı yalan söylüyor ya bakanlığın COVID-19 tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık çalışanlarının iş yükünün 4-5 kat arttığından söz ediyor. Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı resmi COVID-19 verilerine göre vaka ve ölüm sayısı salgının ilk döneminin yarısı seviyesinde

Ya Sağlık Bakanı yalan söylüyor ya bakanlığın COVID-19 tablosu

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük resmi COVID-19 verilerine göre son 24 saat içinde 1648 yeni vaka tespit edildi, 66 kişi de yaşamını yitirdi. Böylece resmi verilere toplam vaka sayısı 298 bin 39’a, salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı da 7 bin 315’e yükseldi.

Ne var ki hastanelerden ve sağlık çalışanlarından gelen açıklamalar gerçek sayıların gizlendiği yönünde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları da artık ilk dönemlerdeki etkisini dahi koruyamıyor.

Koca dün yaptığı basın toplantısında hem sağlık çalışanlarının yükünün ilk dönemlere göre 4-5 kat arttığını söylemiş hem de gerçek sayıların gizlendiği iddialarının sorulması üzerine “Düşürsek nereden bileceksiniz? Ağır vaka sayısının düşürülmesi vaka sayısının düşürülmesinden daha mı zor? Verdiğimiz tabloda asla bir yanlışlık söz konusu değil” demişti.

Çağhan Kızıl, Bakan Koca’nın sözlerindeki tutarsızlığa dikkat çekerek “Dört beş kat artan yük vaka sayılarına nasıl yansımıyor? İlk dönemde günde 3000 vaka ortalaması varken 5 kat artan yükle günde 1700 ortalama vaka nasıl çıkıyor?” diye sordu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur