Türkiye’den Azerbaycan’a gönderilen Suriyeli militan: “Şiiler bize ihanet etti, hepimiz ölüyoruz”

Türkiye’den Azerbaycan’a gönderilen ve cephe hattına sürülen Suriyeli cihatçıların, savaşın ilk gününde yaşananları “felaket” olarak nitelendirdiği ve çok sayıda kayıp verdiği öne sürüldü

Türkiye’den Azerbaycan’a gönderilen Suriyeli militan: “Şiiler bize ihanet etti, hepimiz ölüyoruz”

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı, Türkiye’den Azerbaycan’a gönderilen Suriyeli militanlara ait olduğu öne sürülen ses kayıtları yayımladı.

SARAY BUNA HAZIRLANIYORDU: ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN ARASINDA GÖSTERE GÖSTERE GELEN SAVAŞ

Step’in yayımladığı kayıtlara göre, bir militan savaşın ilk gününde yaşananları “felaket” olarak nitelendiriyor ve çok sayıda kayıp verdiklerini belirterek diğer militanlara Azerbaycan’a gelmeme çağrısı yapıyor.

Söz konusu kişinin ayrıca, “Şiiler bize ihanet etti, hepimiz ölüyoruz” ve “Türkler bizimle değil. Sadece Şiiler var. Onlardan başkası yok” dediği duyuluyor.

AYKAN SEVER: “BU OYUN SONUÇTA AZERBAYCAN’IN BAŞINA ÖRÜLMÜŞ BİR ÇORABA DA DÖNÜŞEBİLİR”

CHP’li Çeviköz: “Türkiye’den cihatçı grupların gönderildiği haberleri var”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, katıldığı bir televizyon programında Azerbaycan ile Ermenistan arasında tırmanan gerilime ve Türkiye’nin gelişmeler karşısındaki tutumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Azerbaycan ile Ermenistan orduları arasında dün (27 Eylül) sabah tırmanan Dağlık Karabağ gerilimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP’li Çeviköz, “Maalesef gelen haberler bir yandan Azerbaycan’a Türkiye’den silah yardımı ve bazı söylentilere göre de birtakım milis ya da cihatçı grupların aktarıldığı şeklinde haberler var” dedi.

Ne olmuştu?

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı’na konuşan AKP destekli gruplardan askeri bir kaynak, MİT’in Azerbaycan’a gönderilmek üzere aylık 2 bin dolardan üç aylık sözleşmelerle asker alımına başladığını söylemişti.

AKP DESTEKLİ SURİYELİ CİHATÇILAR ŞİMDİ DE AZERBAYCAN’A MI GÖNDERİLİYOR?

Kaynak, ilk olarak Sultan Murat Tümeni, Hamza Tümeni, Feylak’uş Şam’dan 1500 Suriyeli paralı askerin hazır olduğunu ancak bu unsurların görevlerinin netlik kazanmadığını söyledi.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen “all4Syria” haber sitesi de 1000 Suriyeli militanın 23 Eylül’de Azerbaycan’a gideceğini ve militanların üç aylığına 1800 dolar maaş alacağını öne sürmüştü.

“all4Syria” haber sitesinin direktörü Eymen Abdülnur, Azerbaycan’a gidecek bir militana ait olduğu öne sürülen ses kaydını yayımlamıştı.

Gazeteci Lindsey Snell de 22 Eylül’de Türkiye’den Azerbaycan’a sevk edilen Hamza Tümeni’ne bağlı militanların fotoğrafını paylaşmış ve fotoğrafı Hamza Tümeni’nden bir kaynağın kendisine ilettiğini belirtmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur