Suriye’nin kuzeyinde Kızılay aracına silahlı saldırı: Bir çalışan yaşamını yitirdi

Suriye’nin kuzeyinde seyir halindeki Türk Kızılay aracına düzenlenen silahlı saldırıda bir Kızılay çalışanı yaşamını yitirdi, bir çalışan yaralandı

Suriye’nin kuzeyinde Kızılay aracına silahlı saldırı: Bir çalışan yaşamını yitirdi

Suriye’nin kuzeyinde seyir halindeki Türk Kızılay aracına düzenlenen silahlı saldırıda bir Kızılay çalışanının yaşamını yitirdiği, bir çalışan yaralandığı bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın Türk Kızılay’dan aktardığı açıklamaya göre, üzerinde ve tavanında belirgin bir şekilde Kızılay amblemi bulunan seyir halindeki Türk Kızılay aracına, Çobanbey–El-Bab arasında, plakasız iki araç içerisinden yüzleri maskeli ve kamuflaj kıyafetli kişiler tarafından çapraz ateş açıldı.

Saldırı sonucu araçta bulunan “Kızılay El-Bab Sevgi Mağazası”nda görevli bir Kızılay çalışanı yaşamını yitirdi, bir çalışan yaralandı.

Çobanbey’de tedavi altına alınan yaralı çalışanların hayati tehlikesinin bulunmadığı ve ilk tedavisinin ardından Türkiye’ye sevk edileceği belirtildi.

Saldırı haberi üzerine bölgeye giden Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Uluslararası hukukla korunması gereken, üzerinde belirgin bir şekilde Kızılay amblemi taşıdığı için uluslararası insancıl hukuka göre dokunulmazlığı bulunan Kızılay personeline yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin de çabalarıyla saldırganların en kısa zamanda yakalanacağına inanıyorum. Tüm Kızılay camiasına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org