Saray buna hazırlanıyordu: Ermenistan ve Azerbaycan arasında göstere göstere gelen savaş

AKP/Saray iktidarının uzun süredir hazırlandığı Azerbaycan-Ermenistan çatışması bu sabah patlak verdi. Azerbaycan'a askeri, mali yardımda bulunulmuş; silah satış anlaşmaları imzalanmış, cihatçıların bölgeye sevk edildiği yönünde iddialar gündeme gelmiş ve medya kamuoyunu yeni bir "milli dava" etrafında seferber etmek üzere Azerbaycan-Ermenistan gerilimini işlemeye başlamıştı. Sabah patlak veren çatışmaların ardından Saray'dan ateşkes yerine savaş çağrılarının yükselmesi, Erdoğan'ın Ermenistan'ı "bölgedeki en büyük tehdit" ilan etmesi, Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarının çatışmada Azerbaycan'ı teşvik eden açıklamalar yapması dikkat çekti

Saray buna hazırlanıyordu: Ermenistan ve Azerbaycan arasında göstere göstere gelen savaş

AKP/Saray iktidarının medya ve iktidar sözcüleri aracılığıyla uzun süredir kamuoyunu hazırladığı Azerbaycan-Ermenistan çatışması bu sabah saatlerinde patlak verdi. Çatışmaların patlak vermesi karşısında iktidarın tutumu ateşkes çağrısı yapmak yerine, Ermenistan’ı hedef tahtasına oturtup çatışmada Azerbaycan’a destek sunmak, medyadaki kalemşorlar üzerinden savaş çağrıları yapmak oldu.

Tayyip Erdoğan’ın yanından ayırmadığı ve AKP dış politikasının gayriresmi sözcüsü gibi hareket eden Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Karagül, Erivan’a füze atılması çağrısında bulundu.

İktidar çatışmacı bir dille Ermenistan karşısında Azerbaycan’ın yanında olduğunu ifade ederken, temmuz ayında onaylanan Askeri Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında Türkiye’nin Azerbaycan’a 200 milyon TL yardımda bulunacağı ve Azerbaycan’ın Türkiye’den İHA, SİHA, Altay tankı ve Atak helikopteri alacağı duyurulmuştu.

Ayrıca son haftalarda Suriyeli cihatçıların Türkiye aracılığıyla Azerbaycan’a taşındığı iddiaları gündeme gelmiş, bu iddialar kimi görsel kanıtlarla desteklenmişti.

AKP, CİHATÇILARI ŞİMDİ DE AZERBAYCAN’A MI GÖNDERİYOR

Çatışma sabah patlak verdi

Ermenistan ve Azerbaycan arasında, sabah saatlerinde tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde çatışma çıktı. Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

Taraflar arasında temmuz ayında da çatışmalar yaşanmış, 16 kişi hayatını kaybetmiş, Azerbaycan başkenti Bakü’de Dağlık Karabağ’ın kontrolünü geri almak için seferberlik ilan edilmesi amacıyla son yılların en büyük gösterisi gerçeklemişti.

Taraflar birbirini suçladı

Sabah başlayan çatışmalarla ilgili olarak iki taraf da birbirini suçladı. Azerbaycan ön cephedeki bombardımana yanıt verdiklerini, Ermenistan bombardımanında sivillerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İki taraf da karşılıklı askeri kayıp verdirdiklerini ve sivillerin vurulduğunu açıklarken, propagandanın gerçekler ile ne ölçüde örtüştüğü belirsiz.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan’ın yerel saatte 08.10’da sivil yerleşimlerine saldırıya geçtiğini açıkladı.

İki Azeri helikopteri, üç insansız hava aracı ve üç tank yok ettiğini açıklayan Ermenistan, “Yanıtımız ölçülü olacak, durumun sorumlusu Azerbaycan’ın askeri-siyasi liderliğidir” dedi.

Azerbaycan ise “Ermenistan’ın sınırdaki muharebe faaliyetlerini sonlandırmak ve sivillerin güvenliğini sağlamak için karşı saldırıya geçtik” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, köylere yönelik bombardımanda ölü ve yaralılar olduğunu, altyapının zarar gördüğünü söyledi.

Bir helikopterin düştüğünü ve içindekilerin kurtulduğunu belirten Azerbaycan, 12 Ermeni hava savunma sisteminin imha edildiğini açıkladı.

Ermenistan sıkıyönetim ve seferberlik ilan etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı iki tarafa da çatışmaları durdurma çağrısı yaptı.

Saray, yangına körükle gidiyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Türkiye bu saldırılar karşısında Azerbaycan’ın yanındadır” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da “Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bu ‪sabah ateşkesi ihlal ederek cephe hattında Azerbaycan ordusu ile Terter rayonuna bağlı Kapanlı, Ağdam rayonuna bağlı Çıraklı ve Ortakerbent, Fuzuli rayonuna bağlı Alhamlı ve Şükürbeyli ve Cebrail rayonuna bağlı Çocukmercanlı köylerini ağır silahlarla yoğun şekilde ateşe tuttuğunu öğrendik” dedi ve ekledi:

“Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız.”

Savunma Bakanı Hulusi Akar ise “Kafkasya’da barış ve istikrarın en büyük engeli Ermenistan’ın saldırgan tutumudur” dedi.

Erdoğan: Ermenistan, bölgede en büyük tehdit…

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ermenistan’ın tahrikkar saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli bir tepki ortaya koyamayan uluslararası toplum çifte standardını bir kez daha göstermektedir. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkâr tutumunu sürdüren Minsk üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzaktadır. Ermeni halkını, kendilerini felakete sürükleyen yönetimlerine ve onları bir kukla gibi kullananlara karşı geleceklerine sahip çıkmaya davet ederken, tüm dünyaya işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede Azerbaycan’ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz. Bugün yaptığımız telefon görüşmesinde dirayetli ve kararlı duruşuna bir kez daha şahit olduğum Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim İlham Aliyev’e ifade ettiğim gibi, Türkiye ‘tek millet, iki devlet’ anlayışıyla, Azerbaycanlı kardeşleriyle dayanışmasını güçlendirerek sürdürecektir.”

Sendika.Org, AA, Sputnik Türkiye, BBC Türkçe

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur