Saraçoğlu’nda inşaat başladı: Mimarlardan “Davalar sürüyor, çalışmayı durdurun” çağrısı

Ankara'nın eşsiz değerlerinden Saraçoğlu Mahallesi'ne inşaat makineleri girdi, restorasyon skandallar��yla nam salan şirketin inşaat çalışmaları başladı. Mimarlar Odası davaların sürdüğüne dikkat çekerek çalışmaların derhal durdurulmasını istedi

Saraçoğlu’nda inşaat başladı: Mimarlardan “Davalar sürüyor, çalışmayı durdurun” çağrısı

Tarihi dokusu, özgün mimarisi ve yeşiller içindeki görüntüsüyle başkentin hafızası için önemli bir yere sahip olan ve kent merkezinde akciğer işlevi gören cumhuriyetin ilk toplu konut projesi Saraçoğlu Mahallesi’nde pandemi fırsat bilinerek girişilen otopark üstü otel projesi için inşaat başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın izniyle Emlak GYO ve skandal restorasyon projeleri ile nam salmış Gür Yapı tarafından başlatılan inşaat çalışmaları kapsamında mahalleye iş makineleri girdi.

Kent savunucularının projeye onay veren imar planına açmış oldukları dava sürerken başlatılan inşaat çalışmalarına Mimarlar Odası Ankara Şubesi tepki gösterdi. Proje sahiplerinin gerekli bilgi ve belgeleri mahkemeye göndermediğini hatırlatan Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şöyle konuştu:

Bu çalışmalar Saraçoğlu Mahallesi’ne telafisi mümkün olmayan zararlar verecek. Kamusal nefes alanımız olan Saraçoğlu’nu rant uğruna tarumar etmeleri an meselesi. İş makineleri ve kepçelerle Saraçoğlu Mahallesi’ne girmek, züccaciye dükkanına girmiş fil durumudur. Ankara 1 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nu göreve davet ediyoruz. Saraçoğlu gözbebeğimizdir. Koruma kurulu kentin doğal, kültürel varlıklarını ve kamu yararını gözeterek inşai çalışmaları durdurmalıdır.

Saraçoğlu Mahallesi için mücadeleyi hiçbir zaman bırakmadıklarını, bugüne dek buna benzer rant ve talan projelerini defalarca durdurup iptal ettirdiklerini belirten Candan, tüm hukuksuzluklara karşın bilim ve teknikten aldıkları güçle Saraçoğlu’nu korumak için girişimlerde bulunacaklarını kaydetti.

İlgili haberler:

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur