Samsun’da ırkçı saldırı: 16 yaşındaki Suriyeli Eymen Hammamı bıçaklanarak öldürüldü

Samsun Vezirköprü’de 16 yaşındaki Suriyeli Eymen Hammamı ırkçı bir saldırı sonucunda bıçaklanarak öldürüldü. Eymen’in ağabeyi İbrahim Hammamı “Bunu yapanlar cezasını alsın, adalet yerini bulsun” dedi

Samsun’da ırkçı saldırı: 16 yaşındaki Suriyeli Eymen Hammamı bıçaklanarak öldürüldü

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde fırın işçisi olarak çalışan Suriyeli mülteci Eymen Hammamı (16) ırkçı grup tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Evrensel’den Ercüment Akdeniz’e konuşan olayın görgü tanığı ve Eymen’in ağabeyi İbrahim Hammamı “Dört kişi arabayla önümüzü kesti. Bize ırkçı küfürler ettiler. Sonra gidip 20 kişi döndüler. Kardeşimi vuranlar ceza alsın, adalet yerini bulsun. Eymen hepinizin kardeşidir, öyle düşünün” dedi.

“Geç kalmıştık”

Samsun’da 13 Eylül akşamı 18:00-20:00 saatleri arasında yaşanan olayda, Eymen Hammamı, ağabeyi ve iki kuzeni ırkçı grubun saldırısına uğradı.

Saldırı anında olay yerinde olan ağabey İbrahim Hammamı, detayları şöyle anlattı:

Bende motosiklet vardı, yol kenarında bekliyorduk. Siyah bir otomobil yanımıza geldi, içinde 4 kişi vardı. Biz Suriyelileri kastederek ağır küfürler ettiler. ‘Suriyeliler s… gidin bu ülkeden’ dediler. Irkçılıktır bu dedik, hep bu durumları yaşadığımız için alttan aldık. Bir süre sonra araçla önümüzü kestiler. Gidip arkadaşlarını getirmişler, 20 kişi kadar varlardı. İki kişinin elinde bıçak vardı. ‘Bizler kardeşiz, yapmayın dedik’ ama saldırdılar. Ben o sırada uzaktan geçen bir polis arabası gördüm, motosikletimle peşine düştüm. Polisleri alıp geldiğimde kardeşim kanlar içindeydi. Geç kalmıştık.

Eymen Hammamı’nın uğradığı saldırı, bölgedeki bir güvenlik kamerası kayıtlarına da yansıdı. Görüntülerde Hammamı’nın yolun ortasında yaklaşık 5-6 kişilik bir grup tarafından darp edildiği, kısa sürede saldırganların sayısının 10’a yaklaştığı görülüyor. Saldırının ardından yaralanan Hammamı’nın bir dükkâna sığındığı kameraya yansıyor.

“Adalet yerini bulsun”

Kardeşine birden fazla bıçak darbesi geldiğini belirten İbrahim Hammamı, “Saldıranların hepsi gençti. Daha önce görmüşlüğümüz var ama hiç sorun yaşamadık. Biz 9 yıldır Samsun’da yaşıyoruz. Kimseyle sorun yaşamadık. Misal benim eşim Türk. Eymen gül gibi çocuktu. Bunu yapanlar cezasını alsın, adalet yerini bulsun. Kardeş acısı zordur, o hepinizin kardeşi, öyle düşünün” ifadelerini kullandı.

İbrahim Hammamı, 20 kişiden de şikâyetçi olduklarını belirterek hukuki yardım talebinde bulundu.

“50 TL yevmiyeye fırında çalışıyordu”

Göç sonrası kardeşiyle fırınlarda çalışmaya başladıklarını anlatan ağabey Hammamı, “Eymen 4 yıllık işçiydi. Ben 70, Eymen 50 TL yevmiye alıyordu. Akşama kadar çalışıyor, akşamları da gençlik spor merkezinde kursa gidiyordu” diye konuştu. Altı kardeş olan Hammamı ailesinde anne ve babalarının çok kötü durumda olduğunu belirten İbrahim Hamamı, “Otopsi sonuçlarını bekliyoruz. Yarın cenazeyi otobüsle Vezirköprü’ye götürüp orada toprağa vereceğiz” dedi.

Bir kişi tutuklandı

Olaya ilişkin gözaltına alınan beş şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilen zanlılardan ikisi savcılık tarafından ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Mahkemeye çıkarılan diğer şüphelilerden Z.Ç. tutuklanırken, diğer iki kişi adli kontrol uygulamasıyla salıverildi.

Sendika.Org