Salihli’de enerji santraline direnen köylülerin arazileri acele kamulaştırma ile gasp edildi

Salihli’de yaşam alanlarına kurulmasını istemedikleri biyogaz enerji santraline karşı direnen köylülerin arazileri hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile acele kamulaştırma kararı çıkarıldı

Salihli’de enerji santraline direnen köylülerin arazileri acele kamulaştırma ile gasp edildi

Salihli’de yaşam alanlarına kurulmasını istemedikleri biyogaz enerji santraline karşı direnen köylülerin arazileri Cumhurbaşkanlığı eliyle gasp edildi.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile köylülerin arazileri hakkında acele kamulaştırma kararı çıkarıldı. 24 Eylül 2020 tarihli 31254 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2970 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde “Ege Biyogaz Enerji Santralinin yapımı amacıyla” bazı taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildiği belirtildi.

Salihli Çevre Derneği Başkanı ve davanın gönüllü avukatı Seçil Ege Değerli, Sendika.Org’a süreci değerlendirdi. Kamulaştırma kararında kamunun değil, şirket yararının gözetildiğini ifade eden Değerli,  kararnameye karşı iptal davası açacaklarını belirtti.

“Meyve bahçesi, bağ ve zeytinlikler…”

Kamulaştırma kararı ile gasp edilen arazilerin üzerinde, meyve bahçesi, zeytinlik ve üzün bağları olduğunu ifade eden Değerli, “Proje sahası eski adıyla 135 ada 51 parsel. Bunlar yanındaki 51’den 56’ncı parsele kadar tamamını 106.799 m2 yapıyor. Tarla bağ ve bahçe, üzerinde meyve bahçesi olan zeytinlik ve üzün bağları olan 5 tane parseli acele kamulaştırma kararı adı altında şirketin projesi için el koyuyorlar” dedi.

Direniş görünce kamulaştırmayı seçtiler

Şirketin arazileri projeden önce satın almak istediğini ancak köylülerin satmadığını dile getiren Değerli, “Yakın zamanda bu alanların şirket tarafından satın alınmak istenmesine dair bir haber gelmedi ama proje başlamadan köylülerden arazileri almak için talepte bulundukları ama köylülerin satmadığını biliyoruz.  Bu yaz yaşanan direnişlerin ardından da hiç o yolu seçmeyip, direkt olarak acele kamulaştırma yoluna gittiler” dedi.

Kamu yararı değil şirket yararı

Arazilerde acele kamulaştırmayı işletmek için devletin acilen yapması gereken bir faaliyetin olmadığını belirten Değerli kararı şu sözlerle değerlendirdi:

Burada acele kamulaştırmayı işletmek için devletin acilen yapması gereken bir faaliyet yok. Kamu yararı yok. Kamunun yapacağı işlem yok. Tamamen şirketin menfaatlerine yönelik işlemler.

Acele kamulaştırma önceki dönemlerden beri kanunlarda var. Ancak bu iktidara kadar istisnai bir durumdu. Acele kamulaştırma olağanüstü bir durumda – doğal afet, savaş gibi – devletin acil müdahalesi için kamulaştırma süreci ile zaman kaybetmemesi için konulmuş bir kanun maddesi. Ama bunu istisnai durumdan çıkardılar ve olağan bir durumu dönüştürdüler.

Burada da şirket köylünün direnciyle başa çıkamayınca, bu kez de arazilere yasaların amacına ve hukuka aykırı bir biçimde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile el koydular.

Karara karşı hukuki yollara baş vurarak ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesine karşı iptal davası açacaklarını ifade eden Değerli; köylüler, Salihli Çevre Derneği, STKlar ve siyasi partiler ile birlikte, bir toplantı yapacaklarını ve bir yol haritası çizeceklerini ekledi.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur