Mimarlardan Batıkent’teki Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıracak ihaleye dava

Yenimahalle Belediyesi, tepkilere karşın Batıkent’teki Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıracak ve ticari yapılaşmaya açacak projeden vazgeçmedi. Mimarlar ihalenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı

Mimarlardan Batıkent’teki Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıracak ihaleye dava

Yenimahalle Belediyesi’nin Batıkent’teki Adnan Kahveci ve Kıvırcık Ali parklarında betonlaştırma ve ticari yapılaşma çalışmalarına kent hakları savunucularından tepki gelmiş fakat buna karşın ihale süreci durdurulmamıştı.

BATIKENT’TEKİ ADNAN KAHVECİ VE KIVIRCIK ALİ PARKLARI BETONLAŞTIRILIYOR: “KAMUSAL YEŞİL ALANLAR TİCARİLEŞTİRİLEMEZ”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Adnan Kahveci Parkı’nda 500 metrekarelik düğün salonu, 320 metrekarelik market, 90 metrekarelik kafeterya, 80 metrekarelik idari bina ve 17 metrekarelik gözleme evi yapımını içeren proje ihalesine karşı harekete geçti, yürütmenin durdurulması ve iptal talebiyle dava açtı.

Yenimahalle Belediyesi’nin projenin durdurulmasına dönük çağrılarına yanıt vermediğini söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, parkta inşai faaliyetlerin başlaması üzerine belediye yetkilileri hakkında “görevi kötüye kullanmak” ve “ihmal” suçlamalarıyla suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

Candan, Adnan Kahveci Parkı’ndaki ihalenin imar planına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğunun da altını çizdi.

Mimarlar, açtıkları davanın belgelerini belediyeye de göndererek telafisi mümkün olmayan zararlar doğmaması için alanda yapılan hafriyat çalışmalarının bir an önce durdurulmasını istedi.

Sendika.Org/ Ankara