Meryem Şariatmedari’ye vizesinin uzatılması için 1 ay süre verildi

İran’da başörtüsüne karşı 2018 yılında başlayan "Beyaz Çarşamba" eylemlerine Türkiye’den de kadınlar destek vermişti. Bu sene de Meryem Şariatmedari'nin geri gönderme merkezine götürülmesi ile İran’daki kadınların başörtüsüne karşı mücadelesi tekrar hatırlandı. Kadınlar 2 gündür sosyal medyada #BeyazÇarşamba etiketiyle fotoğraf ve video ile destek veriyor

Meryem Şariatmedari’ye vizesinin uzatılması için 1 ay süre verildi

Başörtüsüne karşı eylemlere katıldığı için hapis cezası alan ve Türkiye’ye sığınan İran’lı kadın aktivist Meryem Şariatmedari 7 Eylül akşamı Denizli’de yakalanıp Aydın’a geri gönderme merkezine alındı.

Bunun üzerine Şariatmedari’nin geri gönderme merkezine alınmasına tepki gösteren kadınlar, sosyal medyada “Beyaz Çarşamba” eylemlerini yinelediler.

Böylece kadınlar tarafından İstanbul Sözleşmesi’nin “korunmaya muhtaç ve yaşam riski bulunan kadınların ülkelerine geri gönderilmemesini sağlamaya” ilişkin 61. maddesi ile Beyaz Çarşamba eylemleri hatırlatıldı. 

Kadınlar Türkiye’de tekrar beyaz bezleri ile fotoğraf ve video yoluyla destek oldu. 

Ne olmuştu?

2018 yılında başörtüsü takmanın zorunda olduğu İran’da kadınlar başörtülerini çıkararak ülkede yıllardır uygulanan yasağa meydan okumaya başladılar. Yüksek bir yere çıkarak başörtüsünü çıkarıp sallayan kadınların hareketi, toplumda hızla yayıldı. 

İran genelinde birçok kadın, yüksek bir yere çıkarak bir sopaya bağladıkları başörtülerini herkesin içinde sallandırıyordu. 

Kadınlar yaptıkları bu eylemlere “Beyaz Çarşamba” demeye başlamışlardı. Dünya’nın başka yerlerinde de Türkiye’de de “Beyaz Çarşamba” eylemlerine kadınlar beyaz bez tutup sosyal medyada fotoğraf ve video paylaşarak destek vermişti. 

2019 yılında da tekrar gündem olan “Beyaz Çarşamba” eylemleri yine her yerden kadınların beyaz bezlerini sallandırarak çektikleri fotoğrafları paylaşarak İran’lı kadınlara destek olmalarıyla devam etti. 

Geçen günlerde Türkiye’ye sığınan İran’lı aktivist Meryem Şariatmedari’nin Denizli’de yakalanıp Aydın’a geri gönderme merkezine gönderilmesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin 6. maddesi hatırlatıldı. 

Sonrasında Türkiye’ye turist vizesi ile geldiği öğrenilen Meryem Şariatmedari işlemlerinin ardından serbest bırakıldı, vizesini uzatması için 1 ay süre verildi. İran’lı kadınların başörtüsüne dair mücadelesi tekrar hatırlanmış oldu. 

Sendika.Org