Marmara Üniversitesi, özel yetenek sınavının sonuçlarını bir gün arayla değiştirdi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 14, 15, 16 ve 17 Eylül'de özel yetenek sınavı düzenledi. Sınav sonuçları 19 Eylül tarihinde açıklandı ancak sistem üzerinden açıklanan sonuçlar bir gün sonra kaldırılarak yerine başka bir liste konuldu. İlk açıklanan sonuçlara göre ikinci aşamaya hak kazanan öğrencilerden bazılarının yeni açıklanan listede olmadığı öğrenildi

Marmara Üniversitesi, özel yetenek sınavının sonuçlarını bir gün arayla değiştirdi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 14, 15, 16 ve 17 Eylül’de özel yetenek sınavı düzenledi. Özel yetenek sınavına Geleneksel Türk Sanatları, Grafik Sanatlar, Heykel, Resim, Seramik ve Cam, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümleri’ne girmek isteyen öğrenciler girdi. Sınav sonuçları 19 Eylül tarihinde açıklandı. Sonuçlar gsf.marmara.edu.tr adresinden açıklandı ancak bir gün sonra kaldırıldı.

İlk sonuçlara üniversitenin sisteminden aday ve TC kimlik numaraları ile erişen öğrenciler ertesi gün olduğunda bir liste ile karşılaştılar. İlk açıklandığında başarılı olan öğrenciler bir gün sonra ikinci aşamaya geçemediklerini öğrendi. Üniversite ise yaptığı duyuru ile yaşanan durumun “teknik bir hatadan” kaynaklandığını savundu. Öte yandan üniversitenin bugüne kadar sistem üzerinden açıkladığı birinci aşama sonuçlarını sistemden kaldırıp liste yayımlaması da dikkat çekti.

Hürriyet’ten Ece Çelik’in haberine göre başarılı olarak açıklanan öğrencilerin bir bölümü ertesi gün sınavı kazanamadıklarını öğrendi. Marmara Üniversitesi olayın teknik bir hata olduğuna dair açıklama yaparak özür diledi. Öğrenci ve veliler ise sosyal medyadan tepki gösterdi.

“Çocukların psikolojisiyle oynuyorlar”

Sınav sonucu değişen Güneş Şengün’ün babası Barış Şengün, “Marmara Üniversitesi resim, moda tasarımı, seramik gibi bölümlere almak için iki aşamalı sınav sistemi uyguluyor. İlk sınavın sonucuna göre öğrencinin hangi bölümlerde sözlü mülakata girebileceği belli oluyor. Kızımın profile karşısında 100 puan yazıyordu ve başarılı oldu ibaresi vardı. Ben de anı olsun diye ekran görüntüsü almıştım. Ertesi gün ‘ilan edilmedi’ ibaresini gördük. Teknik bir hata oldu diyorlar ancak inanmıyorum. Kızım günlerdir ağlıyor. Çocukların psikolojisiyle oynuyorlar. Rektörlüğe şikâyet dilekçesi verdim” dedi.

“Kızım resim bölümü mülakatına hak kazanmıştı”

Aynı durumu yaşayan İrem Özdemir’in babası Kadir Özdemir olayı şüpheli bulduklarını söyleyerek “Kızım açıklanan listeye göre mülakata girmeye hak kazanmıştı. Sonra listenin kaldırıldığını ve yeni bir listenin oluşturulduğunu görüyorlar. İkinci listede kızımın resim bölümünün mülakatına girmeye hak kazanmadığını sadece geleneksel el sanatlarının mülakatına girebileceğini gördük. Sistemsel hata diyorlar ancak ben bu durumu çok şüpheli buluyorum” diye konuştu.

“Üniversite “sistem hatası” dedi”

Marmara Üniversitesi ise “Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek 1. Aşama sınav sonuçlarının 19.09.2020 tarihinde ilan edilmesi aşamasında sistem hatası oluşmuştur” diyerek özür diledi.

Üniversiteden yapılan açıklama ise şöyle:

Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları, Grafik Sanatlar, Heykel, Resim, Seramik ve Cam, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümlerinde Özel Yetenek Giriş Sınavları Yönergesine göre “Adayların ikinci aşama seçme sınavına girme hakkını elde edebilmeleri için, birinci aşama eleme sınavından 200 puan üzerinden en az 100 puan almaları zorunludur. En yüksek puandan en düşüğe doğru yapılan sıralamaya göre, bölüm kontenjanının 3 (üç) katı kadar aday, seçtiği bölümlerin ikinci aşama seçme sınavına girme hakkını kazanır ve son sıradaki adayın puanı ile aynı olan adaylar listeye dâhil edilir.

Bilişim sistemi, Özel Yetenek 1. Aşama sınav sonuçlarından 100 ve üzeri puan alan adayların sıralamasını yapmış ve kontenjanın 3 (üç) katına kadar 2. Aşamaya girebilecek aday belirleme koşulunu dikkate almayarak tüm 100 ve üzeri puan alanları tamamını sehven 2. Aşama sınavına girmeye hak kazanmış gibi göstermiştir. İlan bir saat kadar sistemde yayında kaldığında hata yapıldığı anlaşılmış ve yönergeye göre düzenleme yapılmıştır.

Fakültemiz https://gsf.marmara.edu.tr/ web sitesinde bulunmakta olan yönerge gereği ilan edilen listelerde her bölüm kontenjanının üç katı kadar aday sıralandığından bu puanların altında puan alan adaylar listelere girememiştir.

Üniversitemiz ve fakültemiz tüm faaliyetlerinde olduğu gibi eğitim-öğretim faaliyetinin önemli bir parçası olan sınavlarda da gerekli itinayı, şeffaflığı ve objektifliği her zaman uygulamalarında göstermektedir. Güzel Sanatlar Fakültesinde yapılan özel yetenek sınavlarında bugüne kadar hiçbir şüpheli durum söz konusu olmamıştır. Sınavlarda görev alan tüm akademisyenlerimiz adil ve objektif değerlendirmelerde bulunmuşlardır.

Yaşanan bu durumdan dolayı adaylarımızdan ve ailelerinden özür dileriz.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur