Kocaeli’de Furkan Celep eylemi: “O mektupta yüzbinlerce genci, kendimizi gördük”

Kocaeliler sabah saatlerinde çarpıcı bir intihar notuyla yaşamına son veren 18 yaşındaki kargo işçisi Furkan Celep için sokağa çıktı. Kocaeli Halkevleri’nin çağrısıyla düzenlenen eylemde “Buna intihar diyemeyiz. Furkan’ı bu düzen katletti” denildi

Kocaeli’de Furkan Celep eylemi: “O mektupta yüzbinlerce genci, kendimizi gördük”

Kocaeli Halkevleri, ardından bir intihar notu bırakarak yaşamına son veren 18 yaşındaki kargo işçisi Furkan Celep için akşam saatlerinde Belediye İş Hanı önünde bir eylem yaptı.

Celep, intihar notunda maruz kaldığı eşitsizliğe ve değersizleştirmeye katlanamadığını dile getirmiş, çalışma hayatının çok yorucu olduğunu belirterek “Bir araba, bir ev uğruna yıllarımı harcamak istemiyorum” demişti.

18 YAŞINDAKİ KARGO İŞÇİSİNİN İNTİHAR NOTU

“O mektupta kendimizi gördük”

“İntihar değil cinayet / Furkan’ı öldüren sizin sisteminiz” yazılı bir pankart açan Halkevciler adına basın açıklamasını okuyan Ali Doğan, “Furkan’ın intihar etmesinin altında yatan gerçekleri, onu bu noktaya getiren ne varsa hepsini ardında bıraktığı mektupla öğrendik. Aslında o mektupta kendini gören ve hala hayatta olan yüzbinlerce genci gördük. Kendimizi gördük” dedi.

Doğan, şöyle konuştu:

Sistemin çarkında heba olan binlerce gençten birisi Furkan. Daha 18 yaşında bütün hayatını sistemin çürüyen bir hayata karşılık hediyesi olan bir ev, bir araba için harcamamak için ölümü tercih etti. Buna intihar diyemeyiz. Furkan bu düzenin katlettiği gençlerden birisi.

İsmail Devrim’in intiharının yıldönümünde

Tesadüf odur ki bugün 24 Eylül. Yani iki yıl önce yine bu şehirde İsmail Devrim’i kurban verdik bu düzene. Oğluna pantolon alamadığı için kendisini banyoda doğalgaz borusuna asan İsmail Devrim. Tam da bugün. O gün bu sokaklardaki haklı isyanımızın adı İsmail’di, bugün Furkan.

Geleceksizlik, işsizlik ve açlık nedeniyle peş peşe intiharlar yaşandığına dikkat çeken Doğan, “Bütün bu intiharların, yok olup giden hayatların ardından Saray sofralarında Ejder suyu içen ülke yöneticilerine soracak bir hesabımız var ve o hesabın ağırlığı omuzlarımızda bir yüktür artık” dedi.

Tahammülümüz kalmadı!

Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu düzenin mimarları, kendi yandaşlarına, kendi çocuklarına sınırsız zenginlik vaat ederken her gün bir gencimizi, kardeşimizi hayattan koparıyor. Bu bozuk düzen zengini daha çok zenginleştirdikçe, fakiri ölüme sürüklüyor. İktidar sahipleri beş tane müteahhidi daha da zenginleştirmek için ülkenin tüm kaynaklarını sınırsız ve şuursuz bir biçimde onların kontrolüne veriyor. Yağmalanan Türkiye’de hayatta kalmak için sebep arayanlar bulamadıklarında Furkan kardeşimiz gibi çareyi ölümde arıyor.

Ülkeyi yönetenlere seslenen Doğan, sözlerini “Her şeye rağmen, bu ülkenin evlatları olarak hayatlarımızı, gençlerimizi, arkadaşlarımızı koparan bu düzenin yıkıldığı güne kadar mücadelemiz devam edecek. Bir Furkan’ın daha aramızdan ayrılmasına tahammülümüz kalmadı” diye sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur