Kazdağları’ndaki Yaşam Nöbeti’ne jandarma baskını: “#DefolCengiz dediğimiz için bunu yaşadık”

Kazdağları’nda nöbet tutan yaşam savunucularının bulunduğu alana sabah saatlerinde jandarma baskın gerçekleştirdi. Pandemi bahanesiyle alanı tahliye eden jandarma, 4 yaşam savunucusunu bir süre alıkoyduktan sonra serbest bıraktı

Kazdağları’ndaki Yaşam Nöbeti’ne jandarma baskını: “#DefolCengiz dediğimiz için bunu yaşadık”

Kazdağları’nda yaşam savunucularının 425 gündür direniş nöbetini sürdüğü alana sabah saatlerinde jandarma baskını gerçekleşti.

Sendika.Org’un ulaştığı bilgilere göre, sabah 7 sularında yaklaşık 200 jandarma, sinyal kesicilerin bulunduğu araçlarla alana baskın yaptı. Çanakkale Valiliği’nin emriyle alanı tahliye edeceklerini belirten jandarmalar, yaşam savunucularının avukatlarını arama isteğine de izin vermedi. Ardından yaşam savunucuları Seçkin Barbaros, Onur Uysal, Sema Demir ve Canan Hakko Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

Yaşam savunucuları kendilerine tebliğ edilen ve pandemi gerekçe gösterilerek ormanlık alanda bulunmalarının yasak olduğunun belirtildiği belgeyi ise imzalamadı.

“Bunun arkasında Cengiz Holding var”

Sendika.Org’un telefonla ulaştığı Sema Demir, “Geçtiğimiz hafta Cengiz Holding’in Hacıbekirler köyünde yapmak istediği bilgilendirme toplantısına katılmıştık. Orada tüm Çanakkale halkıyla #DefolCengiz dediğimiz için şu an bunu yaşadığımızı düşünüyoruz. Bunun örneklerini daha önce Cerattepe’de de gördük. 425 gündür direnişi sürdürdüğümüz nöbet alanından bugün adeta bir şafak baskınıyla tahliye edildik. Tabii ki de bunun arkasında Cengiz Holding var” ifadelerini kullandı.

Öte yandan yaşam savunucuları, serbest bırakılmalarının ardından paylaştıkları videoda “Yaban hayatı ve her ağacı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Kazdağları’na sözümüz var: Her ağacı tek tek savunacağız” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur