Kazdağları’nda halk ÇED toplantısına izin vermedi: #DefolCengiz

Çanakkale halkı, Cengiz Holding’in gerçekleştireceği Halilağa Bakır Madeni Projesi’yle ilgili ÇED toplantısına izin vermedi, “#DefolCengiz” dedi

Kazdağları’nda halk ÇED toplantısına izin vermedi: #DefolCengiz

Cengiz Holding’in 2019 yılında 55 milyon dolara satın aldığı “Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Projesi”nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı başlamadan bitirildi. Yaşam savunucuları ve yurttaşlar toplantıya izin vermezken, jandarma ile halk arasında arbede yaşandı.

Gazete Duvar’dan Seçkin Sağlam’ın haberine göre, üç köyü sınırları içine alan ve yaklaşık 51 bin dönüm alan üzerine kurulması planlanan Halilağa Bakır Madeni Projesi için, Bayramiç’in Hacıbekirler Köyü’nde ÇED toplantısı yapılması kararlaştırılmıştı. Yöre halkının yüksek katılım gösterdiği toplantı için CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Ali Öztunç, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale milletvekilleri, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun ile çok sayıda çevre örgütü de köyde hazır bulundu.

Jandarmadan defalarca kimlik kontrolü

Hacıbekirler Köyü’ne giden yol üzerinde oluşturulan jandarma noktalarında durdurulan araçlar defalarca aramadan geçirildi. Bayramiç-Hacıbekirler arasında üç, Çan-Hacıbekirler arasında zaman zaman beş kez jandarma kontrol noktasında araçlar durduruldu ve GBT kontrolü yapıldı.

Maden şirketinin yöre dışından getirdiği iddia edilen kişilerin toplantı salonunda ön sıralara yerleştirilmesiyle gerginlik başladı. Ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ve bilgilendirme yapacak şirket yetkileri de jandarma koruması altında ÇED toplantısının yapılacağı Hacıbekirler’deki köy kahvesine giriş yaptı.

“Bir kişiye virüs bulaşırsa sorumlusu sizsiniz”

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, Çanakkale Valiliği’ne yaptıkları başvuruyu hatırlatarak toplantının iptal edilmesini istedi. Yoğun katılımın göz önüne alınarak koronavirüs ile halkın sağlığının tehlikeye atılmaması gerektiğini belirten Doğan, “Toplantı yapılırsa pandeminin yayılması söz konusu, bu yüzden toplantı acilen durdurulmalıdır. Buradan bir kişi bile korona virüsü kaparsa sorumlusu toplantıyı iptal etmeyen yetkililer olacaktır” dedi.

Avukat Burcu Özaydın Kahveci ise “Şu anda yapılmak istenen halkın katılım toplantısı, pandemi koşullarından dolayı sağlık açısından risk arz ediyor. Maden projesinden etkilenecek köyler ve Çanakkaleliler tehlikeye atılmaktadır. Bu maden bütün yörenin, Kazdağı ekosisteminde tahribat yaratacağı için bütün Türkiye’yi ilgilendiriyor” ifadelerini kullandı.

Köylüler toplantıyı sloganlarla iptal ettirdi

Şirket yetkilileri, Doğan ve Kahveci’nin uyarılarına rağmen toplantıyı ve sunumu gerçekleştirmek istedi. Bu isteğe tepki gösteren yöre halkı “İptal, iptal” sloganları attı. Şirket yetkilileri bilgilendirme ve sinevizyon gösterisini yapamayınca toplantıyı iptal etmek zorunda kaldı. Toplantı tutanağında ise “15 Eylül 2020 saat 11:00’de yapılması planlanan Halilağa Bakır Madeni Projesi ÇED Toplantısı, Çanakkale İli Bayramiç İlçesinde bulunan Hacıbekirler Köyü’nde halkın yoğun itirazı nedeniyle halkı bilgilendirme ve ÇED toplantısı yapılamamış, hiçbir bilgilendirme olmamış, toplantı gerçekleştirilememiştir” ifadelerine yer verildi.

İptal kararı üzerine halkın alkış ve sloganlar atarak kutlama istemeleri üzerine jandarma ve köylüler arasında arbede çıktı. Şirket yetkilileri ise jandarma koruması altında köyden ayrıldı. Halk alkışlarla kutlamalarına devam etti.

Sendika.Org