Kapadokya’da rantın ve talanın önünü açan yönetmeliğe dava

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kapadokya’da artan kaçak yapılaşmanın önünü açan yönetmeliğe dava açtı, peri bacalarının ve bölgenin doğal-kültürel yapısının korunması çağrısı yaptı

Kapadokya’da rantın ve talanın önünü açan yönetmeliğe dava

Nevşehir’in Kapadokya bölgesindeki yapılaşmayı büyüten ve Kapadokya için özel olarak çıkarılan Alan Planları Yapımı ve Yürürlüğüne İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği’ne karşı mimarlar harekete geçti.

Kapadokya’nın da hinterlandında olduğu Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yönetmelikte geçen “yenilikçi, esnek ve rekabetçi bir ekonomik yapının oluşturulması için” maddesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı.

Kapadokya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığını fakat rant hırsıyla büyük bir talanın eşiğinde olduğunu belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Son olarak, Göreme’de Gafer Mahallesi’nde ne yazık ki iki peri bacası da kaçak yapılaşmadan nasibini aldı. Peri bacasında inşaat yapılıyor. Göreme Belediyesi’nin bu duruma ivedi şekilde müdahale etmesi gerekiyor ve kaçak yapının buradan kaldırılması gerekiyor” dedi.

Kapadokya’da nazım ve uygulama imar planlarının sit alanı olup olmadığına bakılmaksızın yapılabilmesini içeren yönetmeliğe vurgu yapan Candan, bu madde ile kamu kurum görüşlerinin devre dışı bırakıldığını, sürdürülebilir turizm uğruna bölgenin kültürel değerlerinin, doğal arazi yapısının, bitki örtüsünün, peyzaj özelliklerinin korunamaz hale geldiğini kaydetti.

Sendika.Org/ Ankara