İstanbul Tıp Fakültesi önünde açıklama yapan İTO’nun temsili yürüyüşüne polis engeli

İstanbul Tabip Odası (İTO) yakalarında siyah kurdeleyle çalışacaklarını belirten sağlık çalışanları adına İstanbul Tıp Fakültesi önünde açıklama yaptı. Polis basın açıklamasının ardından Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi'ne yürümek isteyen hekimleri engelledi

İstanbul Tıp Fakültesi önünde açıklama yapan İTO’nun temsili yürüyüşüne polis engeli

Türk Tabipler Birliği (TTB) 14-18 Eylül haftasında COVID-19 kaynaklı ölümlere ve artan hasta sayısına dikkat çekmek, vefat eden yurttaşların ve sağlık çalışanlarının anısına saygı amacıyla eylem haftası olarak ilan etti. İstanbul Tabip Odası (İTO) yakalarında siyah kurdeleyle çalışacaklarını belirten sağlık çalışanları adına İstanbul Tıp Fakültesi önünde açıklama yaptı.

Basın açıklamasını İTO adına okuyan Osman Öztürk, “Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlarına tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Öztürk basın açıklamasında şunları kaydetti:

Hiçbir salgın vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı İl Hıfzısıhha Kurullarını işlevli kılmalı, başta belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşeri-köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır.

Haseki önünde özel hareket arabası bekledi

Hekimler yapılan açıklamanın ardından Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi’ne tulum ve maskeleriyle yürüyüş yapmak istedi. Ancak polis maske ve tulum giymelerini gerekçe göstererek yürüyüşün yapılmasını engelledi.

İlgili haber:

Sendika.Org