İdlip’te ‘ateşkes’ çöküyor: Rusya, TSK noktalarının gerisindeki cihatçıları vuruyor

Rusya, İdlip’te TSK gözlem noktalarını kendilerine kalkan yaparak faaliyetlerini sürdüren cihatçı gruplara yönelik hava saldırılarını sürdürüyor. Son saldırılarda İdlip vilayet merkezinin batısındaki mahalleler de hedef alındı

İdlip’te ‘ateşkes’ çöküyor: Rusya, TSK noktalarının gerisindeki cihatçıları vuruyor

Rus Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları dün (20 Eylül) İdlip bölgesinde 28 hava saldırısı daha düzenledi.

South Front’un haberine göre hava saldırılarında şu bölgeler hedef alındı:

  • İdlip vilayet merkezinin batısındaki kenar mahaller,
  • İdlip’in batı kırsalındaki Arap Said kasabası,
  • İdlip’in kuzey kırsalındaki Batitiya kasabası.

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre hedef alınan bölgelerde Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgütüne ve diğer bazı cihatçı gruplara ait eğitim kampları ve karargahlar yer alıyor.

Şam’a yakın bir yayın çizgisi izleyen Al Masdar ise Suriye savaş uçaklarının Rusya’nın da desteğiyle Huraseddin Tugayları’na ait mevzilerin yanı sıra güney İdlip’e doğru giden bir konvoyu vurduğunu yazdı.

Hava saldırılarının HTŞ liderliğindeki bir operasyon odasının Zaviye Dağı’nda, Hizarin ve Maarat el-Numan kasabalarında Suriye ordusunu hedef alan saldırılarına misilleme olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

5 Mart’ta verdiğin sözü tut ya da savaş

İdlip ve çevresinde 5 Mart’ta varılan ateşkesin artık çöküş aşamasına geldiği görülüyor. Türkiye, ağır kayıpların verildiği çatışmaların ardından 5 Mart’ta Moskova’da Rusya ile bir ateşkes anlaşmasına varmış, Lazkiye-Halep otoyolunun ve çevresinin güvenliğinin sağlanması taahhüdünde bulunmuştu. Ne var ki cihatçıların bu bölgedeki faaliyetleri sürdü. Hatta Lazkiye-Halep yolu üzerindeki Türk-Rus askeri devriyeleri pek çok kez cihatçıların saldırılarına uğradı.

Rusya ile Türkiye arasında 16 Eylül’de yapılan görüşmelerde Türkiye, Suriye ordusunun kontrolündeki bölgelerde bulunan gözlem noktalarını çekmeyi reddetti. Aynı gün söz konusu gözlem noktalarının çevresi, Şam hükümetini destekleyen sivillerin protestolarına sahne oluyor, Rus savaş uçakları da Türkiye sınırına yakın bölgeler de dahil olmak üzere İdlip’teki cihatçı mevzilerini vuruyordu.

5 Mart ateşkesinin çöküş aşamasına geldiğini gösteren bu hareketlilik Rus savaş uçaklarının saldırılarıyla devam ediyor.

Aynı zamanda, Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre Rus-Türk devriyelerinin cihatçı saldırılarına karşı güvenliğinin sağlanabilmesi için iki ülke askerleri İdlip’te tatbikat yapıyor.

Yani Rusya bir yandan Türkiye’yi İdlip’te cihatçılara karşı tavır almaya zorlarken bir yandan da Türkiye’nin anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmemesi halinde yine Suriye ordusu ile birlikte İdlip’te operasyonlara başlayabileceğini gösteriyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur