Hulusi Akar: “Ermenistan yurtdışından getirdikleri paralı askerleri geri göndermeli”

"Azerbaycanlı kardeşlerimizin öz topraklarını savunmasında yanlarındayız. Ermenistan derhal saldırılarını durdurmalı, yurtdışından getirdikleri paralı askerleri, teröristleri geri göndermeli ve işgal ettikleri Azerbaycan topraklarını boşaltmalıdır. Böylece ateşkesin, barışın, istikrarın önü açılmalıdır"

Hulusi Akar: “Ermenistan yurtdışından getirdikleri paralı askerleri geri göndermeli”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan ile Ermenistan arasında tırmanan Dağlık Karabağ gerilimine ve Türkiye’nin gelişmeler karşısındaki tutumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar, “Türkiye-Azerbaycan arasındaki münasebet ‘iki devlet tek millet’ münasebetidir. Daima kederde ve kıvançta bir ve beraberiz.  Bugün de Azerbaycanlı kardeşlerimizin öz topraklarını savunmasında yanlarındayız. Ermenistan derhal saldırılarını durdurmalı, yurtdışından getirdikleri paralı askerleri, teröristleri geri göndermeli ve işgal ettikleri Azerbaycan topraklarını boşaltmalıdır. Böylece ateşkesin, barışın, istikrarın önü açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den gönderilen cihatçılar cephe hattında

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ermenistan’ı yabancı paralı askerler kullanmakla suçlarken, son haftalarda Suriyeli cihatçıların Türkiye aracılığıyla Azerbaycan’a taşındığı iddiaları gündeme gelmiş ve bu iddialar kimi görsel kanıtlarla desteklenmişti.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı da Türkiye’den Azerbaycan’a gönderilen Suriyeli militanlara ait olduğu öne sürülen ses kayıtları yayımlamıştı.

Step’in yayımladığı kayıtlara göre, bir militan savaşın ilk gününde yaşananları “felaket” olarak nitelendirmiş ve çok sayıda kayıp verdiklerini belirterek diğer militanlara Azerbaycan’a gelmeme çağrısı yapmıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur