Hıfzıssıhha çocukları değil dini eğitimi koruyor: Kuran kursları ve tarikat yurtlarında COVID vakaları patladı

Kuran kursları il hıfzıssıhha onayıyla, tarikatlar da denetimsiz olarak pandemide eğitim boşluğunu fırsata çevirdi. Hazirandan beri eğitimine izin verilen Kuran kurslarında kapasiteler artırılınca COVID-19 vakaları patlak verdi. Tarikat yurtları da COVID-19 kaynıyor ancak denetimden uzakta bu durumu sessizce geçiştiriyor

Hıfzıssıhha çocukları değil dini eğitimi koruyor: Kuran kursları ve tarikat yurtlarında COVID vakaları patladı

Bolu’da bir aydır filyasyonda görev yapan ve deneyimlerini Twitter hesabından paylaşan Dr. Mihriban Yıldırım, il hıfzıssıhha kararı ile eğitime devam eden ve kapasite artıran Kuran kurslarında COVID-19 vakaların patlak verdiğini yazdı.

Bolu Merkez Yatılı Bölge Kuran Kursu’nda pozitif vakalar çıkması nedeniyle çocuklara tarama yaptıklarını aktaran Yıldırım, Kuran kurslarının haziran ayından beri il hıfzıssıhha kurullarının kararıyla yatılı eğitimlere devam ettiğini ifade etti.

Sendika.Org’a konuşan Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların yüz yüze eğitime hazır hale getirilmezken kursların ve tarikat yurtlarının boşluktan yararlanıp, pandemiyi fırsata çevirdiğine dikkat çekti.

Kuran kursunun kapasitesi hıfzıssıhha kararıyla artırıldı

Yıldırım’ın filyasyona gittiği Kuran kursunun müdürü, yüzde 30 kapasiteyi kurul kararıyla yüzde 50’ye kadar çıkardıklarını söyledi. Kapasitenin artırılmasıyla kursta COVID vakalarının görülmeye başlandığını belirten Yıldırım, “İl hıfzıssıhha kurulu Kuran kurslarında eğitimin devam etmesine nasıl ve neye göre karar veriyor?” diye sordu.

Yüz yüze eğitimin başlayabilmesi için yeterli önlemlerin alınmadığı şartlarda Kuran kurslarının yatılı şekilde faaliyet sürdürebilmesini eleştiren Yıldırım, aynı şekilde denetimden uzak tarikat yurtlarının varlığına da dikkat çekti.

Bir çocuğu karantinaya almaya giden ekip çocuğun yurtta kaldığını öğrendi

Filyasyon ekiplerinin pozitif çıkan bir çocuğu karantinaya almaya gittiğinde çocuğun yurtta kaldığını öğrendiklerini aktaran Yıldırım, söz konusu yurdun Süleymancılara ait bir tarikat yurdu olduğunu da kaydetti. Yıldırım, okul müdürünün ekipleri içeri almadığını ise şöyle anlattı:

Fakat belirtilen yurda gidilince bağlı olduğu okulun müdürü ekibi içeri almıyor, yurdun faaliyette olmadığını söylüyor. Oysa yurt bir tarikata bağlı olarak faaliyette. Aile ve çocuğun beyanı bu yönde. Pozitif vakanın çıktığı yurt hızlıca boşaltılıyor ve COVID taraması yapılmasına müsaade edilmiyor. Sonuçta, Kuran kursları il hıfzıssıhhanın onayıyla, tarikatlar da denetimsiz olarak pandemide eğitim boşluğunu fırsata çevirmiş durumda.

Söz konusu yurdun, Bolu Özel Hüseyin-Satı Eke Ortaokul Erkek Öğrenci Yurdu olduğu öğrenildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur