Hekimlik Andı’na bir cümle daha eklendi: “Hastalarımı bedenimden barikat kurarak, şiddet ortamından koruyacağıma…”

Ankara Keçiören’de silahlı çatışma yaşandı. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen yaralılardan biri yaşamını yitirdi. Hasta yakını aileler, sağlık çalışanlarına saldırdı. Sağlık çalışanları saldırganlardan korunmak için kendilerini bir odaya kapatarak kapıya barikat kurdu

Hekimlik Andı’na bir cümle daha eklendi: “Hastalarımı bedenimden barikat kurarak, şiddet ortamından koruyacağıma…”

Ankara Keçiören’de silahlı çatışma yaşandı. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen yaralılardan biri yaşamını yitirdi. Hasta yakını aileler, sağlık çalışanlarına saldırdı. Sağlık çalışanları saldırganlardan korunmak için kendilerini bir odaya kapatarak kapıya barikat kurdu.

Sağlık çalışanlarının durumunun iyi olduğu öğrenilirken, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin olay hakkında bilgi aldığı ve sağlık emekçilerine geçmiş olsun ziyaretinde bulunacağı öğrenildi.

“Sesimizi duyan var mı?”

Twitter’da bir sağlık emekçisi tarafından paylaşılan görüntülerde de sağlık çalışanlarının kendilerini bir odaya kapatarak barikat kurmaya çalıştığı görülüyor. “Sesimizi duyan var mı?” notu ile paylaşılan görüntülerde sağlık çalışanları bakanlığa ve yetkililere seslendi.

“Hekimlik Andı’na bugün yeni bir cümle eklendi!”

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet görüntülerinin ardından sağlık meslek örgütleri ve sendikalardan açıklamalar oldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık çalışanları canlarını korumaya çalışıyor”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri ise yaptığı paylaşımda, “Bizler bir yandan pandemi ile mücadele ederken öte yandan şiddetle de mücadele etmek zorunda kalmak istemiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışmak istiyoruz”

Devrimci Sağlık İş Sendikası da yaptığı paylaşımda “Sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmak istiyoruz” dedi.

“Siyasetçiler, hekimleri hedef göstermekten vazgeçmelidir”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sağlık çalışanları, canları pahasına hem salgınla hem de şiddete karşı mücadele ediyor. Sağlık çalışanları bu mücadelede Sağlık Bakanlığı ve iktidar tarafından yalnız bırakılıyor” dedi.

ANKA Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TTB hakkındaki suçlamalarını hatırlatan Emir şöyle devam etti:

Yalnız bırakılmak yetmiyormuş gibi hekimler bir de iktidar ortağı partinin genel başkanı tarafından tehdit ediliyor. Siz en üst makamlarca hekimleri tehdit ederseniz, kendini bilmez kişiler de bu tehditlerden cesaret alır ve benzer davranışları sergilemeye devam eder. İktidar bir an önce aklını başına almalı ve toplum nezdinde sağlıkçıların itibarını yükseltecek, saygınlığını sağlayacak bir tutum sergilemelidir. Siyasetçiler, hekimleri hedef göstermekten vazgeçmelidir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur