Halkevleri eğitim hakkı için sokakta: “Herkese sağlıklı, güvenli, erişilebilir, eşit eğitim”

Pandemi koşullarında okulların açılması ile birlikte bir çok sorun ortaya çıktı. 5 günlük verileri raporlaştıran Halkevleri, çok sayıda kentte sokağa çıkarak sağlıklı, güvenli, erişilebilir, eşit eğitim talep etti

Halkevleri eğitim hakkı için sokakta: “Herkese sağlıklı, güvenli, erişilebilir, eşit eğitim”

21 Eylül’de okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başladı. Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte bir çok sorunda ortaya çıktı. 5 günlük verileri raporlaştıran Halkevleri çok sayıda şehirde basın açıklaması yaparak herkes için sağlıklı, güvenli, erişilebilir, eşit eğitim talep etti.

MEB’e eğitim raporu götüren Halkevleri üyelerine polis saldırısı: 6 gözaltı

Halkevleri’nin hazırladığı raporunda hemen tüm okullarda tespit edilen başlıca sorunları şu şekilde listeledi:

  • Okullar açılmadan önce öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına COVİD-19 testi yapılmadığı
  • Okula girişlerde öğretmen, öğrenci ve velilerin ateşlerinin her okulda ölçülmediği, ateş ölçümü yapılan okullarda ateş ölçerlerin Bakanlık tarafından değil okul aile birlikleri ya da öğretmenler tarafından temin edildiği
  • Bazı okullarda velilerden kayıt parası alındığı, velilerden kutu maske ve dezenfektan getirmeleri istendiği
  • Okulların yeterince dezenfekte edilmediği, bazı okullarda velilerin okul temizliği yaptığı
  • Okula gelirken toplu taşıma aracı kullanan velilerin ve öğretmenlerin endişeli olduğu
  • Bazı okullarda en temel hijyen malzemelerinin dahi yetersiz olduğu

Bakanlık uyarıları dikkate almıyor

Salgın yönetimi açısından Milli Eğitim Bakanlığı’nın tek yetkili ve söz sahibi olarak davrandığını ve sağlık örgütlerinin önerilerini dikkate almadığının belirtildiği açıklamada, öğretmen, veli ve yerel yönetimlerin sürece dair fikirlerini göz ardı edildiği aktarıldı:

Millî Eğitim Bakanlığı; okullar açılmadan önce yapılan hazırlıklar, alınan önlemler, okullar açıldığında izlenecek sürecin planlanması, gelişmelerin denetlenmesi ve verilerin paylaşılması konusunda şeffaf ve katılımcı bir süreç yönetmemektedir. Ben ne dersem o olur, ben yaptım oldu anlayışıyla hareket etmeye; bilim insanlarına, eğitimin bileşenlerine, halk sağlığı uzmanlarına kulaklarını tıkamaya devam etmektedir. Ayrıca Bakanlık, pandemi sürecinin eğitimin bileşenlerinde yarattığı travmayı, olumsuz etkileri iyileştirmeye yönelik bir anlayıştan da uzaktır.

Veliler işleri ve çocuklarının eğitimleri arasında seçime zorlanıyor

Çalışan veliler -özellikle kadınlar- çocuklarının yüz yüze eğitim alabilmesi için büyük bir fedâkarlık süreci yaşamaktadır. Veliler işleri ve çocuklarının eğitimi arasında seçim yapma noktasına getirilmektedir. Özellikle kadınlara yüklenen bu yük, sürecin kadınları nasıl baskıladığını da gözler önüne sermekte; patriyarkanın üstünde yükselen kapitalizmin yine en iyi bildiği şeyi yaptığını, toplumsal görevleri yine kadına yüklediğini göstermektedir.

Şimdi kadınların evde hem kadın hem işçi hem öğretmen hem arkadaş hem psikolog hem ev ekonomisti olmasını istenmektedir. Kadınların omuzlarından bu yükü en azından hafifletmek için özellikle küçük yaş grubu çocukların eğitiminin bütün bilimsel önlemler çerçevesinde yüz yüze yapılması zaruridir. Okulların uzaktan veya yüz yüze olarak açılmasının koşullarından biri, çalışan ebeveynlere dönüşümlü olarak ücretli mazeret (korona) izni verilmesidir. Bu hem çocukların bakımı için hem de planlanan uzaktan ve yüz yüze eğitimin etkili olabilmesi için şarttır.

Uzaktan eğitim planı çökmüştür

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un övünerek anlattığı uzaktan eğitim planı çökmüştür. Zengin ve yoksul arasındaki eşitsizlik, pandemi sürecinde uygulanan uzaktan eğitim uygulaması ile daha da derinleşmiştir. Tableti, interneti olmayan, çalıştırılan çocuklar uzaktan eğitimden yararlanamamakta, tableti ve interneti olan çocuklar ise EBA’da yaşanan teknik sorunlar ve alt yapı eksikliğinden kaynaklı olarak derslerden yeterli verimi alamamaktadır.

Parasız eğitim, parasız sağlık için mücadele edeceğiz

Okullarda yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için raporda yer alan talepler ise şu şekilde:

  1. Okullarda bilimsel kriterler ve halk sağlığı esas alınarak tüm önlemler alınmalı, sağlık örgütleri, yerel sağlık yöneticileri, halk sağlığı uzmanları ve yerel yöneticiler tarafından gerekli denetimler yapılmalıdır.
  2. Okulların sadece ana sınıfı ve birinci sınıflar için değil tüm öğrenciler gerekli koşullarla açılabilmesi için tüm okullarda maske, mesafe ve hijyen koşulları sağlanmalıdır. Bunun için özel okullar kamulaştırılmalı, yeni derslikler açılmalı, ataması yapılmayan öğretmenlerin atamaları yapılmalıdır.
  3. Okula giriş ve çıkış saatleri içerisinde belediyeler ve kamu kurumları gerekli düzenlemeleri yapmalı okul giriş çıkış saatlerinde öğrencilerin, öğretmenlerin, okul çalışanlarının eğitim kurumlarına ulaşımları ve evlerine geri dönmeleri ücretsiz ve güvenli bir şekilde sağlanmalıdır.
  4. Her çocuğun uzaktan eğitime katılımının sağlanabilmesi için çocuk işçilik yasaklanmalı, eğitime ayrılan bütçe arttırılmalı, her öğrenciye parasız tablet ve internet sağlanmalıdır.


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur