Gazeteci Erbil Tuşalp hayatını kaybetti

Gazeteci-yazar Erbil Tuşalp, yoğun bakıma kaldırıldığı İzmir Başkent Hastanesi’nde hayatını kaybetti

Gazeteci Erbil Tuşalp hayatını kaybetti

Bir süredir kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) nedeniyle tedavi gören ve 1 Eylül’de İzmir Başkent Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan gazeteci-yazar Erbil Tuşalp bugün (5 Eylül) hayatını kaybetti.

Basın kartını iptal etmişlerdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı’nın basın kartını iptal ettiği yüzlerce gazeteciden birinin de 75 yaşındaki Erbil Tuşalp olduğu ortaya çıkmıştı.

1975 yılında mesleğe adım attığını ve o günden itibaren de basın kartını şerefiyle taşıdığını, gazeteciliği de hakkıyla yaptığını belirten Tuşalp “Bu benim için onur belgesidir. Bunu yapanlarda azıcık utanma olsaydı, yapmazlardı” demişti.

Erbil Tuşalp kimdir?

1945 yılında Konya’da doğan ve çocukluk yıllarını doğduğu yer olan Akşehir’de geçiren Erbil Tuşalp, Kara Harp Okulu’nu kazandı ve 1965 yılında mezun oldu. 1974 yılında TRT’de haber kameramanı olarak mesleğine adım atan Tuşalp, TRT’nin ardından Günaydın, Vatan, Dünya, Radikal, Posta ve Milliyet gazetelerinde, İSTA, ANKA Haber Ajansı, UBA Haber Ajansı ve ATV ve Show TV’de Olay, 32. Gün, Dünya Değişirken ve 40 Dakika programlarında çalıştı.

Cumhuriyet gazetesinde siyasi muhabir olarak da çalışan Tuşalp, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda da iki dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Aynı zamanda İnsan Hakları Derneği’nin kurucuları arasında da yer aldı. Tuşalp, insan haklarını sorgulayan, yakın dönemin “Susurluk Kazası” gibi karanlıkta kalmış siyasal olaylarına ışık tutan araştırmalarıyla tanındı.

Araştırmacı kimliğiyle tanınan Tuşalp’in Bin İnsan, Bin Tanık, Bin Belge, Eylül İmparatorluğu, Artık Demokrasi İsteyin, Ben Tarihim Bay Başkan, Paşa ile General, Önce Çocuklar Öldü, Evreninki mi Özalınki mi?, Çürüme, Plastik Papatya Kokusu, Şeriatı Beklerken, Demokrasi Sizin Neyinize, Şeriat A.Ş, Sen Sofi’nin Oğlusun, İslam Faşizmi, Bozkurtlar, Çete Parti Mafya, Aldanma, Kuklaturka, İslam İmparatorluğu gibi kitapları yazdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur