Fransa’da protestolar yeniden başladı, 200’den fazla gözaltı: “Kemer sıkacaksak bu hükümettekilerden başlamalı”

Fransa'da geçen iki yıl boyunca sokakları dolduran "sarı yelekliler", koronavirüs salgınıyla duran protestolarına yeniden başladı

Fransa’da protestolar yeniden başladı, 200’den fazla gözaltı: “Kemer sıkacaksak bu hükümettekilerden başlamalı”

Fransa’da geçen iki yıl boyunca sokakları dolduran “sarı yelekliler”, koronavirüs salgınıyla duran protestolarına yeniden başladı. Başkent Paris’teki izinli gösterilerde sokağa çıkan sarı yeleklilerin sayısı, salgın öncesine kıyasla düşüktü. Göstericilerin toplanacağı iki meydana çok sayıda polis gönderildi.

Sayısı bini bulan göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Bazı göstericiler park halindeki bazı araçları ve çöp kutularını yaktı.

BBC’de yer alan haberde “Paris’teki izinli gösterilerde sokağa çıkan sarı yeleklilerin sayısı, salgın öncesine kıyasla düşüktü” ifadesi yer alırken, göstericilerin toplanacağı iki meydana çok sayıda polis gönderildi.

Gökyüzü yarın sarı olacak

BBC’ye konuşan Delphine adlı sağlık görevlisi bir gösterici, salgın döneminde insanların işlerini kaybetmiş olmasından türü, protestoların bu dönemde daha da önemli olduğunu söyledi. Delphine “Biz hep kriz olduğunu söylüyorlar, ama hükümette kriz yok. Kemer sıkacaksak bu hükümettekilerden başlamalı” dedi.

Sarı yelekliler protestoları 2018’de benzine yapılan zam ile başlamış ve Emmanuel Macron yönetimine karşıt bir harekete dönüşmüştü.

Sendika.Org