Dardanel’de önce kölelik, şimdi etnik ayrımcılık: “Roman olduğunuz için işe alınmıyorsunuz”

COVID-19 pozitif olan işçileri kölelik koşullarında çalıştıran Dardanel'in taşeronu roman kadınların iş başvurusunu "Roman olduğunuz için işe alınmıyorsunuz" diyerek reddetti

Dardanel’de önce kölelik, şimdi etnik ayrımcılık: “Roman olduğunuz için işe alınmıyorsunuz”

COVID-19 pozitif işçileri fabrikalarda alıkoyarak kölelik şartlarında çalıştırmaya devam eden Dardanel, şimdi de etnik ayrımcılık ile gündeme geldi.

Dardanel Önentaş Gıda Sanayi fabrikası sebze bölümüne işçi alımı sırasında taşeron firma Fevzipaşa Mahallesindeki roman kadınların başvurularını dahi almadı. İş başvurusunda bulunan kadınların başvurularını kabul etmeyen firma yönetimi, nedenini soran kadınlara “Roman olduğunuz için işe alınmıyorsunuz” yanıtını verdi.

DİSK/Gıda-İş Sendikası “Etkin köken ayrımlığının karşısındayız” diyerek konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Geçtiğimiz günlerde COVID-19 pozitif olan işçileri “kapalı devre çalışma sistemi” adı altında kölelik koşullarında çalıştıran Dardanel firması şimdi de etnik ayrımcılıkla karşımıza çıkıyor.

Yaşamın her alanında olduğu gibi çalışma yaşamında da dil, din, ırk, milliyet her tür ayrımcılığa karşı olduğumuzu ve işçilerin sınıf kardeşi olduğunu belirtiriz.

Gıda-İş Sendikası olarak, kadın işçilerin yaşadığı bu etnik köken ayrımcılığının karşısındayız. Dardanel patronlarının bu tutumunu kınıyoruz. Bu durumumun takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur