Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı: “Saraçoğlu belgelerini mahkemeye gönderin, hukuksal süreci geciktirmeyin”

Ankara’nın eşsiz değerlerinden Saraçoğlu Mahallesi’ne otopark üstü otel yapımına karşı mimarların açtığı davada, bakanlık mahkemenin istediği belgeleri ulaştırmadı. Mimarlar “Bakanlık hukuksal süreci uzatmaya çalışıyor. Saraçoğlu sahipsiz değildir” dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı: “Saraçoğlu belgelerini mahkemeye gönderin, hukuksal süreci geciktirmeyin”

Saray iktidarı pandemiyi fırsat bilerek tarihi dokusu, özgün mimarisi ve yeşiller içindeki görüntüsüyle başkent için hem hafıza hem de akciğer niteliği olan cumhuriyetin ilk toplu konut projesi Saraçoğlu Mahallesi’ni katledecek proje için düğmeye basmıştı.

Saraçoğlu Mahallesi’ne otopark üstü otel yapımını içeren imar planını iptal ettiren, devamında hazırlanan yeni imar planını da yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mahkemenin talebine karşın imar planı örneklerini, öneri-açıklama raporlarını, komisyon raporlarını ve askı tutanaklarını göndermeyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı uyardı.

Bir çivi dahi çakılmaması gereken tescilli kültür varlığı Saraçoğlu Mahallesi için restorasyon skandallarıyla ünlü Gür Yapı ile sözleşme imzalandığını anımsatan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Şimdi de hukuksal süreci uzatmaya çalışıyorlar. Pandemi günlerinde rant peşinde koşan COVID fırsatçılarının Saraçoğlu’nu katletmesine izin vermeyeceğiz. Saraçoğlu sahipsiz değildir. Ankara’nın ‘bize ait’ en önemli kamusal mekânı olan Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkılmalı, taşıdığı tüm değerlerle mahalle korunarak kamusal kullanıma kazandırmalı ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır” diye konuştu.

İlgili haberler:

Sendika.Org/ Ankara