Antep’te şüpheli kadın ölümü: “Sezay Koçak balkondan mı itildi?”

Antep’te Sezay Koçak boşanma aşamasında olduğu Ali Özahi ile evde tartışma yaşadığı sırada balkonun 3. katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi

Antep’te şüpheli kadın ölümü: “Sezay Koçak balkondan mı itildi?”

Antep’te 3 Eylül tarihinde boşanma aşamasında olduğu Ali Özahi ile tartışma yaşayan Sezay Koçak balkondan ‘düşerek’ hayatını kaybetti. Olaydan sonra gözaltına alınan şüpheli Ali Özahi aynı gün serbest bırakıldı. Gaziantep Savcılığı dosyaya gizlilik kararı getirdi.

“Sezay’ın kızı için hastanede kontrol vardı, Ankara’ya gelecekti”

Sezay Koçak’ın teyzesi Ebru Ulusal, Sezay Koçak’ın defalarca fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını söyledi. Olay yaşanmadan önce Koçak ile telefon görüşmesi yapan Ebru Ulusal, Sezay Koçak’ın Ankara’ya gelmek üzere hazırlık yaptığını ifade etti. Ebru Ulusal, “Sezay, geçmiş dönemlerde defalarca fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldı. Sezay’ın kızı sedef hastası Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde kontrol vardı. Ankara’ya geleceklerdi ardından benim yanıma geleceklerdi. Akşam 20.30’da telefon ile görüştük bana bir değişikli olmadığını, bavul hazırladığını ve geleceğini söyledi” dedi.

Ebru Ulusal, komşulardan edindikleri bilgilere göre olay anında Sezay Koçak’ın balkonda yalnız olmadığını ifade etti. Ulusal, “Komşulardan bize gelen bilgilere göre ölümün gerçekleştiği gece şiddetli bir kavga ediyorlar. İçeride başlayıp, balkona doğru devam eden bir tartışma. Ali Özahi ifadesinde balkonda ‘sadece ben vardım’ diyor. Balkonu net olarak gören karşı komşu ise balkonda Ali Özahi, onun kardeşi ve karısı olduğunu söylüyor” diye konuştu.

Gaziantep Savcılığı dosyaya gizlilik kararı getirdi

Gaziantep Savcılığı tarafından dosyaya gizlilik kararı getirilmesine tepki gösteren Ebru Ulusal, olaydan sonra polisin bazı delillere el koymadığını şu şekilde kaydetti:

Eniştem savcıya görüşmek için gitti. Savcı eniştemi direkt azarlayarak ‘ne bilgisi istiyorsunuz, şu an itibariyle bu dosyayı gizliyorum’ demiş. Sezay’ın telefonunda Ali Özahi’nin ilişkilerinin olduğu hatta kendisinin de ifade ettiği ses kayıtları vardı. Polis o telefona el koymamış, Ali Özahi’nin kendi telefonu ve o telefonda Ali Özahi’nin ailesinin elinde.

“Sezay hayat dolu bir insandı, kendisini attığına inanmıyoruz”

Ebru Ulusal, Sezay Koçak’ın hayat dolu bir insan olduğunu intihar etmesine ihtimal vermediklerini söyledi. Ulusal, “Sezay’ın kendi ile ilgili planları vardı, ev almaya çalışıyordu. Hayatı boyunca etrafına maddi ve manevi destek olmaya çalışan, çocukları için boşanma konusunda beklemeyi göze alan biriydi. Biz Sezay’ın kendisini attığına inanmıyoruz. Ya atıldı ya da arbede sırasında dengesini kaybedecek bir şey oldu. Sezay, hayat dolu bir insandı. Kime sorsanız hatırladığı şey kahkahasıdır” şeklinde konuştu.

Kadın Savunma Ağı olayla ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada sürecin etkin şekilde işletilmesi, kamuoyuna gerçek bilgilerin verilmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nin bir an önce uygulanması gerektiği vurgulandı.

Kadın Savunma Ağı’nın yayımladığı basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

Ali Özahi Tutuklansın! Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet Sağlansın!

Geçtiğimiz günlerde Antep’te boşanma aşamasında olduğu erkek Ali Özahi ile tartıştığı sırada balkondan düşerek ölen Sezay Koçak ve tüm kadınlar için adalet mücadelemiz sürüyor.

Kamuoyuna intihar etti diye yansıyan, ��üpheli bir şekilde balkondan düşerek ölen Sezay’ın o sırada yanında olan ve şiddetli bir şekilde tartıştığı, boşanmak üzere olduğu Ali Özahi ise emniyette ifadesini verdikten sonra serbest bırakılıyor ve Gaziantep Savcılığı olayın hemen ardından dosyaya gizlilik kararı getiriyor. Otopsi raporunun açıklanması için ise 6 ay süre veriliyor. Yapılması gereken katilin tutuklanması ve kamuoyuna gerçek bilginin verilmesi iken yine bir erkek korunuyor. Kadın cinayetlerinin intihar denilerek üstü kapatılmaya çalışılıyor. Toplumun gözü önünde suç işleyenler aklanarak kadınların yaşamlarına saldırı meşru kılınıyor. Buna izin vermeyeceğiz.

Ali Özahi derhal tutuklanmalı, gerçek bilgiler kamuoyuna sunulmalı, dava sürecinde kadın örgütlerinden görüş alınmalıdır.

Kadın cinayetlerinin önlenmesi adına acilen İstanbul Sözleşmesi – 6284 sayılı kanunun uygulanması, kadın cinayetlerinin münferit olduğuna dair kadın düşmanı açıklamaların son bulması, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini perçinleyen herkesin hukuken yargılanması gerekmektedir.

Her gün bir kadın katliamı ile uyandığımız bu memlekette devlet kurumları görevini yerine getirmekten imtina ediyorsa ve kadınların yaşam hakkı elinden alınıyorsa kadınlar için gerçek adaleti mücadelemiz ile sağlayacağız. Kaybettiğimiz tüm kadın arkadaşlarımız için öfkemiz büyüyor. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması, erkek şiddetinin önlenmesi, Ali Özahi’nin tutuklanması ve gerçek adaletin sağlanması için başta Antepli kadınlar olmak üzere tüm kadınları birbirini savunmaya, bulunduğu illerde kadın savunma ağlarını büyütmeye çağırıyoruz.

Kadınlar bugün saat 20.00’da Sezay Koçak için gerçek adaletin sağlanması talebiyle #SezayKoçakİçinAdalet etiketi açarak Twitter’da eylem çağrısında bulundu.

Sendika.Org 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur