Antep’te Sezay Koçak’ın şüpheli ölümü Meclis gündeminde

"Sezay Koçak’ın ölümünden sonra gözaltına alınan Ali Özahi aynı gün serbest bırakılmış ve dosyaya ise gizlilik kararı konulmuştur. Birçok zaman bu tür dosyalara gizlilik kararı konulmasının nedeni nedir? Gizlilik kararıyla kamuoyundan gizlenmek istenen nedir?"

Antep’te Sezay Koçak’ın şüpheli ölümü Meclis gündeminde

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Antep’te 3 Eylül’de boşanma aşamasında olduğu Ali Özahi ile tartışma yaşayan Sezay Koçak’ın balkondan ‘düşerek’ hayatını kaybetmesini Meclis gündemine taşıdı.

ANTEP’TE ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMÜ: “SEZAY KOÇAK BALKONDAN MI İTİLDİ?”

Sendika.Org’un da gündeme getirdiği Koçak’ın şüpheli ölümüne ilişkin, ailesinin olayın intihar olmadığı yönündeki beyanlarına dikkat çeken HDP’li Toğrul, şu ifadeleri kullandı:

Sezay’ın ailesi ve yakın çevresi, Ali Özahi’nin Sezay Koçak’a daha önceden de defalarca fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığını belirtiyorlar. Dolayısıyla Sezay Koçak’ın daha önceden de psikolojik ve fiziksel şiddet görmesi, bu durumun bir kadın cinayeti olduğu iddiasını güçlendirmektedir. Ablasının hayat dolu bir insan olduğuna söyleyen Aynur Koçak, ‘Sezay ablam olay akşamı bizimle birlikteydi. Ertesi gün için planlar yapmıştı. Hiçbir zaman intihara sıcak bakan bir insan değildi. Çocuklarına çok düşkündü. Sezay ablamın intihar edecek bir yanı yoktu. Kariyer sahibi, neşe dolu bir insandı. Ölümü hiçbir zaman düşünmüyordu. Bizimle birlikte gülüp mutlu bir şekilde evine gitti. İntihar etmesine ihtimal vermiyoruz’ şeklinde beyanatları olmuştur.

“İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun acilen uygulanmalı”

HDP’li Toğrul ayrıca, “Kadın cinayetlerinin önlenmesi adına acilen İstanbul Sözleşmesi – 6284 sayılı kanunun uygulanması, kadın cinayetlerinin münferit olduğuna dair kadın düşmanı açıklamaların son bulması, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini perçinleyen herkesin hukuken yargılanması gerekmektedir” dedi.

Mahmut Toğrul

HDP’li Toğrul’un, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehre Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

  1. Bakanlığınız tarafından Sezay Koçak’ın ölümünün aydınlatılması için etkin bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise soruşturma ne aşamadadır? Başlatılmamış ise nedeni nedir?
  2. Bakanlığınız Sezay Koçak davasına müdahil olarak bu olayın hukuki sürecinin takipçisi olacak mıdır?
  3. Sezay Koçak’ın otopsi raporu ne zaman çıkacaktır? Otopsi raporu çıkmış ise otopsi raporuna göre Koçak’ın ölüm nedeni nedir?
  4. Sezay Koçak’ın ölümünde sonra polisin bazı delilere el koymadığı ifade ediliyor. Polisin delilere el koymamasının nedeni nedir? Bu bir suç değil midir?
  5. Sezay Koçak’ın ölümü sırasından görgü tanığı olduğu iddia edilen Ali Özahi’nin kardeşi ile yengesinin ifadesinin alınması için bakanlığınız bir girişimde bulunacak mıdır?
  6. Sezay Koçak’ın ölümünden sonra gözaltına alınan Ali Özahi aynı gün serbest bırakılmış ve dosyaya ise gizlilik kararı konulmuştur. Birçok zaman bu tür dosyalara gizlilik kararı konulmasının nedeni nedir? Gizlilik kararıyla kamuoyundan gizlenmek istenen nedir?
  7. Gaziantep’te son zamanlarda yaşanan kadın ölümlerinin birçoğunun aynı şekilde olmasının nedeni nedir? Gaziantep’te artan kadın ölümlerinin tüm yönleriyle araştırılması ve önlenmesi için bakanlığınız ne tür bir çalışma yürütecektir?
  8. Kadınları, başta yaşam hakkı olmak üzere, her türlü şiddetten korumayı hedefleyen İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı yasanın etkin bir biçimde uygulanmamasının gerekçesi nedir?
  9. Genel olarak kadın cinayetlerine intihar denilerek faillerin korunmak istenmesinin nedeni nedir?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur