Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı’ndan güvencesizlik ve esnek çalışma çıktı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı. Programdan sermayeye teşvik, işçilere esnek ve kısmi çalışma çıktı

Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı’ndan güvencesizlik ve esnek çalışma çıktı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladı. Albayrak’ın YEP’te açıkladığı hedeflere göre; 2020 için büyüme hedefi yüzde 0.3, 2021’de yüzde 5.8, 2022 ve 2023’te ise yüzde 5 oldu. Albayrak, 2023’teki işsizlik hedefini yüzde 10,9 olarak belirlediklerini söyledi.

Güvencesizlik ve esnek çalışma

Yeni Ekonomi Programı’na göre genç işsizleri güvencesizlik bekliyor. Açıklanan programa göre 29 yaş altı gençler için esnek ve kısmi çalışma teşvik edilecek. Mevcut yönetmeliğe göre patron 1 ayda 10 günden az çalıştırdığı işçi için yüzde 37,5 sigorta primi yatırıyordu. Bu program ile birlikte patron 10 günden az çalıştırdığı işçi için yalnız yüzde 2’lik iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi yatıracak.

Yeni yasa ile 29 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin belirli süreli sözleşme ile 2 yıla kadar çalıştırılmasının önü açılıyor. Böylece 50 yaş üzeri de yarı zamanlı çalışabilecek. Ayda 30 gün yerine 15 gün çalışarak bu sürenin ücretini alacaklar. Gelir vergisi indirimi ile yarı zamanlı çalışmaya geçiş teşvik edilecek. Gelir vergisi indirimi sağlanarak işverenin bu yaş grubunu işe alması teşvik edilecek.

Tam zamanlı çalışmadan yarı zamanlıya geçenlerin çalışmadıkları sürelere ilişkin primleri devlet tarafından karşılanarak emekliliklerinin gecikmemesi yönünde teşvik öngörülüyor. Böylece, ayda 30 gün yerine 15 gün çalışan kişi, yarım ücret alacak ancak primi 30 gün üzerinden yatırılacak. Bu teşviklerin hayata geçmesi ile birlikte bir çok işçi, ayda 15 gün çalışma düzenine geçirilerek, maaşlarının yarısını kaybedecek.

Albayrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Yüzde 25’lere kadar yükselen tüketici enflasyonunu yüzde 10-11’lere düşürdük. 2019’un son çeyreği itibariyle yüzde 6.4’lük büyüme yakaladık. Tüm dünyada pandemi nedeniyle ekonomik faaliyet çok sert bir şekilde yavaşladı. İşsizlik büyük oranda arttı. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para değeri değer kaybetti.
  • COVID-19’la mücadelemizi 3 temel hedef üzerine inşa ettik. Birincisi iş gücü piyasasını ayakta tutmak, ikincisi hane halkına gerekli likiditeyi sağlamak, üçüncüsü temel sektörlerin faaliyetlerini sürdürmesini garanti altına alarak tedarik zincirlerini ayakta tutmak.
  • 18,7 milyar lira kısa çalışma ödeneği, 4,4 milyar lira nakdi destek ve 3,6 milyar liralık işsizlik ödeneği yaptık.
  • Salgında açıkladığımız destek paketlerinin toplam büyüklüğü 494 milyar lira ile milli gelirimizin yüzde 10’una ulaştı.
  • İşsizlik oranının, kademeli azalarak 2023’te yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.
  • Kur geçişkenliğini azaltacak tedbirler kapsamında yerlileştirme programları, TL bazlı alım garantili kontratlar artırılarak devam edecek.
  • Altın talebi ve turizm gelir kaybı olmasaydı bu yılı cari fazla vererek bitirecektik.
  • Yenilenecek doğalgaz kontratları ve Karadeniz’deki doğalgaz keşfinin etkisiyle oluşacak uygun enerji ithalat fiyatları cari dengeye katkı sağlayacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur