AKP destekli Suriyeli cihatçılar şimdi de Azerbaycan’a mı gönderiliyor?

Saray-AKP iktidarının, Ermenistan ile yaşanan gerilim nedeniyle Azerbaycan'a Suriyeli militanları göndermeye hazırlandığı öne sürüldü

AKP destekli Suriyeli cihatçılar şimdi de Azerbaycan’a mı gönderiliyor?

Saray-AKP iktidarının İhvancı hükümete destek için Libya’ya gönderdiği Suriyeli militanları, bu kez de Azerbaycan için seferber ettiği öne sürüldü.

“TÜRKİYE’NİN LİBYA SAVAŞINA KATILMAK İÇİN 7400 SURİYELİ MİLİTAN GÖNÜLLÜ OLDU, YAKLAŞIK 200’Ü ÖLDÜ”

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı’na konuşan AKP destekli gruplardan askeri bir kaynak, MİT’in Azerbaycan’a gönderilmek üzere aylık 2 bin dolardan üç aylık sözleşmelerle asker alımına başladığını söyledi. Ancak maaşların Türkiye Merkez Bankası’nın belirlediği kur üzerinden TL olarak ödeneceğini belirten askeri kaynak “Bu, MİT’in kur farkını çalma yöntemi” ifadesini kullandı.

Kaynak, ilk olarak Sultan Murat Tümeni, Hamza Tümeni, Feylak’uş Şam’dan 1500 Suriyeli paralı askerin hazır olduğunu ancak bu unsurların görevlerinin netlik kazanmadığını söyledi.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen “all4Syria” haber sitesi de 1000 Suriyeli militanın çarşamba günü (23 Eylül) Azerbaycan’a gideceğini ve militanların üç aylığına 1800 dolar maaş alacağını öne sürdü.

“all4Syria” haber sitesinin direktörü Eymen Abdülnur, Azerbaycan’a gidecek bir militana ait olduğu öne sürülen ses kaydını yayımladı.

“Militanlar sevk edilmeye başladı”

Suriyeli gazeteci Halid İskef, Azerbaycan’a gönderilecek AKP destekli militanların Suriye’nin kuzeyindeki Havar Kilis üzerinden Türkiye sevk edildiğini öne sürerek bir video paylaştı.

Karşı çıkan gruplar var

İskef ayrıca, AKP destekli “Suriye Milli Ordusu”na bağlı “Üçüncü Kolordu” tarafından hazırlandığı belirtilen bir bildiriyi paylaştı.

Bildiriye göre, Şam Cephesi ve Sukur’uş Şam’ın başını çektiği “Üçüncü Kolordu”, Azerbaycan’a militan göndermeyi reddediyor ve bünyesindeki militanlara Libya ve Azerbaycan’da savaşmak için iletişim kuran ve bunu koordine edenlere ağır cezalar verileceğini belirtiyor.

Ne olmuştu?

12 Temmuz’da Ermenistan ordusu, sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları eşliğinde saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti.

Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen dört asker hayatını kaybetmiş, dört asker yaralanmıştı. Sonraki günlerde de devam eden çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan biri tümgeneral olmak üzere yedi asker hayatını kaybetmişti.

Taraflar çatışmalardan dolayı birbirini suçlamış, 14 Temmuz’da konuya ilişkin açıklama yapan Tayyip Erdoğan da “Türkiye Azerbaycan’ın hakkına, hukukuna, topraklarına yönelik her türlü saldırının karşısında yer almakta asla tereddüt göstermeyecektir” demişti.

İlerleyen günlerde Türkiye’nin Azerbaycan’a ÖSO militanlarının konuşlandırdığı yönünde iddialar gündeme gelmiş, Türkiyeli ve Azerbaycanlı yetkililer ise bu iddiaları yalanlamıştı.

Bu yalanlamaya karşın Ermenistan’la yaşanan gerilim nedeniyle iki ülke arasındaki üst düzey temasların sıklaşması dikkat çekiyor.

31 Temmuz’da Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefonda görüşmüş, 11 Ağustos’ta ise Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov Ankara’ya gelerek Erdoğan’la görüşmüştü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur