2’nci Hudut Komutanı rüşvet ve göçmen kaçakçılığından tutuklandı iddiası

Mardin Nusaybin’de bulunan 2’nci Hudut Tabur Komutanı İlkay Katı ile astsubaylar Nihat Mutaroğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı’nın da aralarında olduğu 9 kişinin göçmen kaçakçılığı ve rüşvet almaktan tutuklandığı ve olayın kamuoyundan gizlendiği öne sürüldü

2’nci Hudut Komutanı rüşvet ve göçmen kaçakçılığından tutuklandı iddiası

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve “gizlilik” kararı konulan bir soruşturma kapsamında ağustos ayı içinde, Nusaybin’de bulunan 2’nci Hudut Tabur Komutanı Piyade Binbaşı İlkay Katı ile astsubaylar Nihat Mutaroğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı’nın da aralarında olduğu birçok kişiye yönelik operasyon yapıldığı öne sürüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın Ahmet Kanbal’ın haberine göre, iki ayrı dalga şeklinde yapılan operasyon kapsamında askerlerin ağırlıkta olduğu 20’yi aşkın kişi gözaltına alınırken, operasyonun “göçmen kaçakçılığı” ve “rüşvet almak”tan yapıldığı kaydedildi. Soruşturma kapsamında Binbaşı İlkay Katı, astsubaylar Nihat Mutaroğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı ile birlikte sivil A.Ç, K.M, H.A, R.K. ve O.A. aynı suçtan tutuklanarak cezaevine konuldu.

“Garnizon komutanı şebeke kurdu”

Soruşturmanın yakalanan bir kişinin ifadesi ve ihbar sonucu bir grup göçmenin Nusaybin’den batı illerine gitmek isterken yakalanması sonucu başlatıldığı belirtilen haberde şunlar kaydedildi:

Operasyon kapsamında edinilen bilgilere göre, Temmuz 2019’da göreve atanan Binbaşı İlkay Katı, ‘Buraya gelen askerler zengin oluyor’ diyerek, diğer astsubayları kaçakçılık konusunda ikna etti. Bunun üzerine kaçakçılıkta ilişkili olacakları sivil isimlerle irtibata geçtiler. Hem Türkiye tarafında hem de Suriye tarafında ilişki kurdukları isimlerle birlikte sigara ve telefon kaçakçılığı yapmaya başladılar. Binbaşı İlkay Katı, getirilen sigaranın sınırdan geçirilerek, alıcılara teslim edilene kadar tüm güvenliğini sağlayacağı yönünde kaçakçılara taahhüt verirken, kazandıklarını ortak bir şekilde paylaşma yönünde anlaştılar. Yapılan her sevkiyatta 8 ila 10 bin dolar arasında kazanç sağlayan şebeke, kaçak malzemeleri sınırdan geçirmek için de nüfuslarını kullandı.

“Resmi yazı ile şebekenin önü açıldı”

Şebekenin, kaçak malzemeleri sınırdan geçirmek için sınır boyunca kimi noktalar belirledi. Bu noktalardaki askerleri oyalamak için gereken ikinci isim olan Nihat Muratoğlu, Binbaşı İlkay Katı tarafından resmi yazı ile İstihbarat Subayı olarak atadı. Bu bölgelerde malzeme geçişlerinin olacağı sırada Binbaşı İlkay Katı ve Astsubay Nihat Muratoğlu, malzemelerin geçiş yapacağı noktalardaki bölükleri denetleme adı altında meşgul etti. Kimi zamanlar ise, bölgenin elektriklerini kestirerek, geçişlerin güvenliğini sağlayan şebeke, malzemeleri sınır duvarının üzerinden geçirdi. Getirilen malzemeleri askeri araçlarla garnizona taşıyan şebeke, garnizon komutanlığı içinde malzemeleri sivil araçlara yükleyerek, Nusaybin üzerinden batı illerine gönderdi.

“Askerler itiraf etti”

Sigara kaçakçılığıyla yetinmeyen şebeke bir süre sonra işe göçmen kaçakçılığı ile devam etti. Suriye’den gelen göçmenleri sınır hattındaki askeri bölgelerden geçiren şebekenin önünü Binbaşı Katı açarken, Nusaybin üzerinden batı illerine gitmeyi planlayan göçmenler 18 bin dolar karşılığında gruplar halinde geçirilmeye başlandı. Ancak bir süre sonra şebeke teknik takibe alınırken, bir grup göçmenin yakalanması üzerine Binbaşı Katı ve beraberindeki askerler, göçmenlerin serbest kalmasını sağlamaya çalıştı. Ancak daha önce teknik takibe alınan ve haklarında soruşturma açılan şebeke, yaşanan son olay üzerine gözaltına alındı. Gözaltına alınan Binbaşı Katı suçlamaları reddederken, beraberindeki askerler ise üzerlerine atılı suçlamaları kabul etti.

Sendika.Org