Ünyeliler sahillerinin doldurulmasına tepki gösterdi

Ünyeliler, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ünye Çamlık ve sahil yolu kumsalının doldurularak bisiklet yolu yapılmasına tepki gösterdi. Ünyeliler basın açıklamasından sonra doldurulan kumsala kadar yürüdüler

Ünyeliler sahillerinin doldurulmasına tepki gösterdi

Ünye Doğa ve Yaşam Platformu’nun çağrısı ile ilçe merkezindeki kumsalda bir araya gelen yurttaşlar kumsalın doldurulmasına ilişkin bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına Ordu Çevre Derneği ve Ünye’deki parti, sendika, dernek temsilcileri de destek verdi.

Ünye Doğa ve Yaşam Platformu adına basın açıklamasını Kübra Aktürk yaptı. Aktürk, Çamlık’a daha önce de proje uygulamak istendiğini ancak halkın tepkisi sonucu vazgeçildiğini belirterek şunları söyledi:

Bizler, birer Ünyeli olarak yeşilin ve mavinin içinde doğduk, büyüdük. Yaşadığımız şehri, bastığımız toprağı bu şekilde seviyoruz. Ancak tüm Ünyeliler biliyor ki bu sevgi, çoğu zaman sınandı ve hala da sınanmaya devam ediyor. Bu sefer imtihanımız daha da büyük. Çünkü gündemde bir yanda Çamlık diğer yanda sahil yer almakta. Aslında iki projede ayrı gibi gözükse de Ünyeliler bilmektedir ki yapılmak istenen projeler bir bütünü ifade etmekte. İlk olarak belirtmek gerekir ki Çamlık’ta uzun zamandır mücadele verildi ve defalarca Ünyeliler rantın karşısında durarak Çamlık’a müdahale edilmesini engelledi. Şimdi ise bir kez daha aynı mücadelenin içerisindeyiz.

“Çamlık korunmalı, bunun adı ranttır”

Çamlık’ın korunması ve eksikliklerin giderilmesini isteyen Aktürk, “2017’den bu yana Çamlık’ın imar planı değiştirilmiş ranta açık halde patronunu bekler vaziyettedir. Önceden tek tapu olup ormanlık alan statüsünde olan Çamlık, değiştirilen bu imar planıyla her türlü ticari faaliyete açık hale getirilmiştir. Üstelik bu bölge, bakımsız bırakılarak harabe bir yer imajı verilmiş ve bu sayede de yapılacak olan her türlü inşaata bir zemin hazırlanmıştır. Bunun adı rantır. Burada halkın isteği; ağaçların bakımının yapılması, yeni fidanlar dikilmesi ve karanlık alanların aydınlatılmasıdır” diyerek betonlaşmaya karşı olduğunu vurguladı.

“Bisiklet yolu ulaşım amaçlı olmalı”

Yapılmak istenen bisiklet yoluna da değinen Aktürk, “Bir diğer önemli husus ise Ünyelilerin göz bebeği olan Karadeniz bölgesinde yapay olmadan betonlaşmadan bugüne kadar doğal kalmış sahilidir ve sahil bu şehre aittir. Ancak bisiklet yolu adı altında bu güzellik, mahvedilecektir. Bizler, yetkililerden elbette bisiklet yolu istemekteyiz. Ünye halkı, katiyen buna müsaade etmemektedir. Özetle; bugün burada toplanma amacımız yetkililerden sesimizi duymalarını, Çamlık’ta hiçbir inşaat girişimine müsaade vermeden imar planının eski haline döndürülmesini, bir bütün olarak korunmasını ve Ünyelilere ait olan sahile, kumsala müdahale edilmemesi, bisiklet yolu diye başlanan faaliyetlere son verilmesi, yapılan betonların ise yıkılmasını talep etmekteyiz” dedi.

Hukuksal süreç de başlamalı

Basın açıklamasına destek veren Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “Yapılan etkinliler önemli ancak hukuksal süreç de başlatılmalı. Hem hukuksal süreç hem de meşru ve fiili mücadele birlikte olmalıdır” diyerek hukuksal sürecin başlatılması çağrısı yaptı.

Basın açıklamasından sonra bisiklet yolu adıyla doldurulan kumsala kadar yüründü.

Sendika.Org