Tosyalı Holding’in talebiyle “Cezayir’de çalışan işçinin şaibeli ölümü” haberine sansür

Tosyalı Holding'e ait Cezayir Demir Çelik Fabrikası'nda çalışan Harun Zengin'in şaibeli ölümü ile ilgili haberlere erişim engeli kararı getirildi

Tosyalı Holding’in talebiyle “Cezayir’de çalışan işçinin şaibeli ölümü” haberine sansür

Tosyalı Holding’e ait Cezayir Demir Çelik Fabrikası’nda çalışırken 28 Haziran 2020’de şaibeli bir şekilde hayatını kaybeden Harun Zengin ile ilgili yapılan haberlere sansür kararı alındı.

Tosyalı Holding’in erişim kısıtlaması talebiyle başvurduğu, İskenderun 2’nci Sulh Ceza Hakimliği, Sendika.Org, ArtiGerçek.Net, KızılBayrak.Net ve Show Ana Haber Facebook Sayfası’nda yer alan içeriklerle erişim engeli getirilmesine karar verdi.

Mahkeme, Zengin’in kızı Melodi Zengin’in konuya dair attığı tweetlerin engellenmesi talebini ise “doğrudan kişilik haklarına yönelik saldırı niteliğinde olmadığı” gerekçesiyle reddetti.

href=”/2020/07/cezayirde-calisan-iscinin-saibeli-olumu-592997/

Tosyalı Holding’in AKP ilişkisi

Harun Zengin’in çalıştığı Tosyalı Holding, AKP iktidarına yakınlığının yanı sıra, bu yakınlığın paralelinde işçilere yönelik hak gaspları ile de gündeme gelmişti. Nisan 2019’da Tosyalı Holding’e bağlı Cezayir’deki Algeria Steel fabrikasında çalışan Cezayirli ve Türkiyeli işçiler,şirket tarafından sendikal haklarının yandaş bir sendikayla ortadan kaldırılmaya çalışıldığını açıklamışlardı.

İşçiler aynı zamanda, Tosyalı Holding sahiplerinden Mehmet Fatih Tosyalı’nın 31 Mart seçimlerinde AKP’den İskenderun Belediye Başkanı olması nedeniyle halka bu fabrikada iş vaadinde bulunduğunu, ancak işe başladıktan sonra ücretlerinde %40’a varan kesintiler yapıldığını söylemişlerdi.

AKP iktidarı boyunca bir çok kamu ihalesi de alan Tosyalı Holding’e en son Zonguldak’ta bulunan Filyos Vadisi devredilerek, termik santrallerden çimento fabrikasına, petrokimya tesislerinden kömür-cevher depolama tesisine kadar bir dizi işletme açılma yetkisi verildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur