Saygı Öztürk “İnce yeni parti görüşmelerine başladı” dedi, CHP’den “Bu süreçte ayrılan hata yapar” yorumu geldi

Muharrem İnce’nin CHP’den ayrılarak yeni parti kuracağı iddiası Saygı Öztürk’ün köşe yazılarıyla daha da ciddileşti. İnce’nin görüşmelere dahi başladığını aktaran Öztürk, yeni partinin CHP’yi tartıştırır hale getireceğini ve yaralayacağını söyledi. CHP’li bir yönetici ise siyasal pozisyonu güçlenmiş bir CHP’den ayrılanın kaybedeceğini savundu

Saygı Öztürk “İnce yeni parti görüşmelerine başladı” dedi, CHP’den “Bu süreçte ayrılan hata yapar” yorumu geldi

CHP’nin 2018 seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, kurultay sonrasında yeni bir parti kurmak üzere harekete geçtiği iddiası gazeteciler Yalçın Bayer ve Can Ataklı tarafından gündeme getirilmiş, İnce “Memleket için doğru olduğuna inandığım bir karar aldığımda kararımı açıklarım” diyerek iddiaları ne doğrulayan ne de yalanlayan bir tavır almıştı.

NE DOĞRULADI NE YALANLADI: “MUHARREM İNCE PARTİ KURACAK” DEDİKODUSU BÜYÜYOR

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, dünkü köşe yazısında iddiayı daha da ciddiye bindiren bir aktarıma yer verdi.

İnce’nin çok yakınındaki olan bir siyasetçiye ulaştığını söyleyen Öztürk, iktidardan da muhalefetten de memnun olmadığını söyleyen İnce’nin CHP’den ayrılıp yılbaşına kadar yeni parti kurma kararı aldığını belirtti.

İnce’ye ait olduğu ileri sürülen görüşlerdeki “CHP’yi bölmek parlamenter sistemde olur. %50+1’de bir bölen olmaz ki. Ne kadar çoklu yapı olursa o kadar iyi olur ve seçime katılım da artar” ifadesi ise dikkat çekici oldu.

“Yeni parti CHP’yi tartıştırır, yaralar”

Saygı Öztürk, İnce’ye ilişkin aktarımlarına bugünkü köşe yazısında da devam etti.

Öztürk’ün aktarımına göre; CHP’li bazı vekiller İnce’ye mücadeleyi parti içinde sürdürmeyi önerirken, bazıları ise hak verdi. İnce de yeni partide birlikte yürümek istediği bazı isimlerle telefonda görüştü, dün de İstanbul’a giderek görüşmeler yaptı. İnce, ANAP eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile de görüşme kararı aldı.

Yeni parti girişiminin alacağı oydan ziyade CHP’yi tartışılır hale getirecek olmasına dikkat çeken Öztürk, “MHP Genel Başkanı İyi Parti’ye giden eski MHP’lilere ‘Yuvaya dönün’ çağrısı yaparken, CHP’de bu ayrışma partiyi yaralar” görüşünü savundu.

CHP yöneticisi: “Bu süreçte ayrılan hata yapar”

Muharrem İnce’nin yeni parti girişiminin CHP kulislerinde yarattığı etkiyi ise Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya yazdı.

Polisiye edebiyatın önemli kalemi Agatha Christie’nin hikayelerinde katil aranırken “Bu cinayet kime fayda sağlar?” sorusuna yanıt arandığını belirten CHP’li bir yönetici, İnce’nin kuracağı partinin kime, neye fayda sağlayacağına bakmak gerektiğini, vatandaşın da böyle değerlendireceğini ifade etti.

CHP yönetiminde etkin rol üstlenen bir yönetici ise “Kim olursa olsun, CHP’den ayrılanın şansı olmaz. CHP bugün çok güçlü bir konuma gelmiş. Hem geniş kesimleri bir araya getirme potansiyeli hem de muhalefete öncülük etme rolü üstlenmiş durumda. Bu süreçte ayrılan hata yapar” yorumu yaptı.

Sendika.Org