Sabreden derviş: “Devletin kontrol mekanizmalarında olalım; ticaretten kopma yok; sarık, cübbe durun bakalım vakti gelir”

"Uşşaki" isimli tarikatın lideri olan Fatih Nurullah, devlet içerisinde kadrolaşma isteğini "Sarık ve cübbe giyeceğiz diye devletten kopma yok, hizmetten kopma yok, ticaretten kopma yok" ifadeleri ile dile getirdi

Sabreden derviş: “Devletin kontrol mekanizmalarında olalım; ticaretten kopma yok; sarık, cübbe durun bakalım vakti gelir”

Uşşaki tarikatının lideri olan Fatih Nurullah adlı kişi, cemaatin Nurani Tv adlı Youtube kanalında kendisine yöneltilen “Sarık veya cübbe giymek, resmi işlerimizde engel oluşturuyorsa nasıl bir yol izlemeliyiz?”  sorusuna yanıt verirken “Devletin kontrol mekanizmalarında olalım” ifadesini kullandı. 15 Ağustos tarihinde yayımlanan videoda sarık ve cübbeyi kastederek “O kisveyi taşıyacağım diye devletten kopma yok” dedi.

“Devleti bıraktığımız zaman başımızı ezmeye uğraşıyorlar”

“Sarığı cübbeyi taşıma” uğruna devletten kopmamak gerektiğini salık veren tarikat lideri sözlerini “Biz devleti bıraktığımız zaman oraya ne idüğü belirsizler geliyor. Daha sonra amir oluyorlar, başımızı ezmeye uğraşıyorlar” diye sürdürdü. Ardından tarikat üyelerine şöyle seslendi:

Sarık, cübbe… Hele biraz durun. Durun bakalım, vakti gelir. Mesela medrese hocası, üniversite hocası kendini işaret eden sarıkla gider oraya oturur yani. İşte o zaman tadı olur işin.

“Hizmetten kopma yok, ticaretten kopma yok”

Tarikatların ve cemaatlerin ticaret ile bağlarının kopmaması gerektiğini, sarığı taşımak pahasına devletten kopmamayı defalarca yineleyen tarikat lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

Sarığı cübbeyi taşıyacağım diye devletten kopma yok, hizmetten kopma yok, ticaretten kopma yok, işten kopma yok. Tembellik yok. Hele İslami devlet olsun; en güzel sarığı biz saracağız, en güzel cübbeleri biz giyeceğiz. Vakti saati var her şeyin. Mesela başörtü meselesi çözüldü değil mi? Ayasofya mayasofya, Tayyip Bey ‘bekleyin’ dedi. Ayasofya açıldı. Devletin kontrol mekanizmalarında olalım. Çünkü ne idüğü belirsizler karar mekanizmalarına geçince Müslümanlar sıkıntı çekiyor.

Tarikat liderinin bu sözleri, “sermayenin dinden, dinin de sermayeden ayrıştırılması” ekseninde yapılan “proleter laiklik” savunusunun önemini bir kez daha ortaya koydu.

“Gençlere sarık, cübbe cezbedici geliyor”

Sözleri arasında sarık ve cübbenin tarikata gelen gençleri cezbettiğine de yer veren Nurullah, “Gençlere, yola ilk defa girenlere, sarıklı cübbeli tarikatlar cazip geliyor. O tarzı yaşamak değişik bir atmosfere sokuyor” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur