Ordu Korgan’da hem kanalizasyonun hem de sanayi atıklarının verildiği dereye HES yapılması planlanıyor

Ordu'nun Korgan ilçesinin Çiftlik, Tepealan, Tatarcık, Akçakale, Karakoyunlu, Yenipazar, Yeniköy, Çamlı ve Merkez mahallelerinin atık suları ile bölgedeki sanayi atık suları arıtılmadan dereye gönderildi. Üstelik bu dere üzerine HES yapılması planlanıyor

Ordu Korgan’da hem kanalizasyonun hem de sanayi atıklarının verildiği dereye HES yapılması planlanıyor

Ordu’nun Korgan ilçesinin Çiftlik, Tepealan, Tatarcık, Akçakale, Karakoyunlu, Yenipazar, Yeniköy, Çamlı ve Merkez mahallelerinin atık suları ile bölgedeki sanayi atık suları arıtılmadan dereye gönderildi. Üstelik bu dere üzerine HES yapılması planlanıyor.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, incelemelerde bulunmak üzere Korgan’a gitti. Adıgüzel daha önce HES yapılması planlanan dere sebebiyle köylülerin jandarmaya direndiğini ifade etti. Adıgüzel ayrıca AKP’li Korgan Belediye Başkanı’na dair de şunları ifade etti:

Korgan Belediye Başkanı seçimlerden sonra bölgenin siyasi tercihi nedeniyle Korgan Çiftlik’i hizmet sıralamasında en sonra koyduğu ilan etmişti. Anlaşılıyor ki, bu ceza yetmemiş bölgenin bütün kanalizasyon suyunu da Çiftlik halkının üzerine akıtmaya karar vermişler. Kokudan ve pislikten geçilmiyor ve burası insan sağlığı için alarm veriyor. Çiftlik mahallesi belde iken burada bulunan ve çalışan arıtma tesisi büyükşehir olunca çalışmıyor ve atık su doğrudan dereye veriliyor. Büyükşehirin nimetleri mi, kötü yönetimin kısmetleri mi diyelim artık.

“Kanalizasyon suyu üzerine HES planlayan ilk ülke olarak tarihe geçeceğiz”

Adıgüzel planlanan HES projesine ve deredeki kirliliğe dikkat çekerek şunları kaydetti:

Bu suları arıtıp altyapıyı düzeltip çevreyi sağlıklı hale getirmek yerine, kanalizasyon suyu üzerine HES planlayan ilk ülke olarak tarihe geçeceğiz. Enerji kaynağı olarak dünyanın aksine hala ilkel HES projelerinde ısrar hem insanımız hem çevremiz için ciddi tehditler içeriyor. Türkiye hukuk devleti ve herkesin bu ülkede hakkı var. İnsanlarımızın da var. Kurdun kuşun, kelebeğin de ağacın da hakkı var.

Sendika.Org