ODTÜ Kıbrıs yönetimi öğrencilerin taleplerini görmüyor: Hem uzaktan eğitim hem fahiş fiyat, böyle yaz okulu olmaz

ODTÜ yaz öğretiminin online yapılacak olması sebebiyle yaz öğretimi ücretlerinde indirim uygulama kararı aldı. ODTÜ'nün indirim kararı Ankara’da bulunan kampüste uygulanırken, Kıbrıs’ta tam tersi olarak yaz öğretimi ücretlerine zam yapıldı. Öğrenciler yüksek ücretleri gündem yapınca idare, öğrencileri "karalama kampanyası yürütmekle" suçladı

ODTÜ Kıbrıs yönetimi öğrencilerin taleplerini görmüyor: Hem uzaktan eğitim hem fahiş fiyat, böyle yaz okulu olmaz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, yaz öğretiminin online yapılacak olması sebebiyle yaz öğretimi ücretlerinde indirim uygulama kararı aldı. ODTÜ’nün indirim kararı Ankara’da bulunan kampüste uygulanırken, Kıbrıs’ta tam tersi olarak yaz öğretimi ücretlerine zam yapıldı.

Ankara Kampüsü’ndeki ücretler 72 TL’den 50 TL’ye çıkarken, Kıbrıs’taki ücretler kredi başına 520 TL olarak belirlendi. Ankara’ya göre 10 kat fazla ücret talep edilen öğrenciler karara itiraz etti.

ODTÜ’NÜN KIBRIS KAMPÜSÜ’NDE YAZ OKULU ÜCRETİ ANKARA’YA GÖRE 10 KAT FAZLA

“Okul e-postalarımıza dönüş yapmadı”

Öğrenciler zamlı ücretlerin açıklandığı gün Öğrenci Temsilci Konseyi (ÖTK) ile birlikte Kıbrıs yönetimine mail gönderdi. İdare hiçbir e-posta’ya dönüş yapmadı. Cevap alamayan öğrenciler ikinci kez e-posta göndererek, sorularının neden cevapsız bırakıldığını sordu. Buna da cevap alamayan öğrenciler Whatsapp grubu kurarak ne yapacaklarını tartışmaya koyuldular.

Yönetim öğrencileri “karalama kampanyası yürütmekle” suçladı

Öğrenciler sorularının cevapsız kalması üzerine Twitter’da “ODTUKKKHakkınıArıyor”, “ODTUKKKOgrencineKulakVer” başlıklarıyla bir kampanya başlattı. 2 gündür öğrencilerin e-posta’larına dönüş yapmayan idare ise Twitter gündemine girince öğrencilere dönüş yapmak zorunda kaldı. Ancak idare sorunları çözmek yerine taleplerini dile getiren öğrencileri “karalama kampanyası yürütmekle” suçladı.

“Doğru bilgi: Biz zengin değiliz”

Öğrencilerin tepkisini görmezden gelen ODTÜ Kıbrıs idaresi öğrencileri suçlamanın yanı sıra yaptığı zammı da savundu. Uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilecek yaz öğretimi ücretleri için 5 TL’lik zam yaptıklarını ifade eden yönetim fahiş fiyatları görmezden gelerek yalnızca zam miktarına dikkat çekmekle yetindi. İdare şu açıklamada bulundu:

Kampüsümüzde 2019 yılında 515 TL olan yaz okulu kredi ücreti bu yıl sadece 5 TL’lik bir artışla 520 lira olarak belirlenmiştir. Uluslararası öğrencilerimizin ödediği kredi ücretinde ise 2019 yılına kıyasla yalnızca 2 USD tutarında temsili bir artış gerçekleşmiştir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü daha çok öğrencinin ODTÜ standartlarında eğitim alabilmesi amacıyla kurulmuş bir yüksek harçlı devlet üniversitesidir.

Tüm bunların üstüne öğrencilerini de yalancılıkla suçlayan idare uzaktan yapılacak yaz öğretimi için istenen ücretlerin fahişliğini “ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ta kuruluş yasası gereği eğitim ücretlidir” ifadesiyle savundu.

Öğrenciler de idarenin bu suçlayıcı tavrına karşı “Doğru bilgi: Biz zengin değiliz, biz bu okula sizin tarafınızdan sömürülmek için gelmedik” gibi paylaşımlar yaptı.

Ankara’dan ders almak isteyen Kıbrıs öğrencisi 3 katı ücret ödeyecek

Öte yandan ODTÜ Kıbrıs Kampüsü’nde okuyan bir öğrenci Ankara’dan ders almak istediğinde de 3 katı ücret ödemek zorunda kaldı. Örneğin Kıbrıs’ta ingilizce öğertmenliği bölümünde okuyan bir öğrenci geçen yıl Ankara’dan aldığı kredi başına 36 TL öderken, bu yıl 100 TL ödeyecek. Yaz okulu Kıbrıs’ta da Ankara’da da uzaktan eğitim biçiminde yapılacak.

Hazırlık öğrencilerinden 4 bin 400 TL isteniyor

Diğer bir eşitsizlik ise hazırlık öğrencilerini ilgilendiriyor. Ankara’da yaz okulu yapmak isteyen hazırlık öğrencilerinden 440 TL talep edilirken Kıbrıs’taki öğrencilerden 4 bin 400 TL isteniyor. Ayrıca Kıbrıs’taki hazırlık öğrencileri Ankara’da yaz okulu yapamıyor. Böylece ODTÜ, Kıbrıs’taki öğrencileri 4 bin 400 lira ödemeye mecbur bırakıyor.

ODTU Kıbrıs Kampüsü’nün akademik takvimine göre yaz okulu ücretleri 28 Temmuz ile 14 Ağustos tarihleri arasında yatırılacak.

Sendika.Org (Uğur Cucu)