Mimarlardan ABB protokolüne tepki: Ulaşım Ana Planı’nı Gazi Üniversitesi değil, belediye yapmalı

ABB’nin Gökçek dönemi ürünü Ulaşım Ana Planı için yeniden Gazi Üniversitesi ile protokol imzalamasına tepki gösteren mimarlar, öncelikli olarak 2038 Çevre Düzeni Planı’nın revize edilmesini ve sürecin katılımcı bir yöntemle yürütülmesini istedi

Mimarlardan ABB protokolüne tepki: Ulaşım Ana Planı’nı Gazi Üniversitesi değil, belediye yapmalı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Melih Gökçek döneminde Gazi Üniversitesi ile imzaladığı fakat meslek odalarının açtığı davalar nedeniyle 9 yıldır onaylanamayan Ankara Ulaşım Ana Planı için Gazi Üniversitesi ile yeni bir protokol imzaladı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, protokole tepki gösterdi.

Gökçek döneminde yaklaşık 8-9 milyon liraya mal olduğu kamuoyuna yansıyan ve kent suçu niteliği meslek odalarınca tescillenen Ankara Ulaşım Ana Planı için yeniden Gazi Üniversitesi ile yola devam edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen mimarlar, 25 yıllık enkazın ardından ABB’den beklenenin katılımcı bir model olduğunu belirtti.

Ulaşım Ana Planı’nın ruh ikizi niteliğindeki 2038 Çevre Düzeni Planı’na açtıkları davada bilirkişi raporunun meslek odalarının uyarıları doğrultusunda geldiğini ve iptal kararının eli kulağında olduğunu aktaran Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şöyle devam etti:

Gazi Üniversitesi, Ankara Ulaşım Ana Planı’nda Gökçek ne istediyse onu planlamıştır ve plan onaylanmamıştır. Onaysız planın revize edilmesi tartışmalıdır. Burada yapılması gereken ABB’nin Ankara Ulaşım Ana Planı’na yönelik öncelikle 2038 Çevre Düzeni Planı’nı revize etmesi, sonrasında toplumcu belediyeciliğin bir gereği olarak uygulanmış kamucu modelleri geliştirmesidir.

Belediye kendi bünyesinde Türkiye’nin en güçlü ulaşım plancılarını oluşturacak bir ekip kurarak eğitmeli, geliştirmeli kendi mutfağını oluşturup Ankara Ulaşım Ana Planı’nı yapabilmelidir. Bu bir defalık bir iş değildir, sürekli canlı bir organizma gibi işlemelidir. Başkent’te de böyle bir model yakışır.

Sendika.Org/ Ankara