Mersinli kadınlar forumda buluştu: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!”

Özgecan Barış Meydanı'nda bir araya gelen Mersinli kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmediklerini söyledi ve sözleşmenin etkin uygulanmasını talep etti

Mersinli kadınlar forumda buluştu: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!”

Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla dün (12 Ağustos) “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar forumda bir araya geldi. Özgecan Barış Meydanı’nda yapılan forumda kadınlar, AKP’nin İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmeye yönelik girişimlerine karşı İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Mersinli kadınlar, forumun ardından yapılan basın açıklamasında “Sözleşme kadına yönelik şiddeti bir insan hakları ihlali olarak görür ve taraf devletlere şiddeti önleme, şiddete karşı kadınları koruma, şiddeti kovuşturma ve politika üretme konusunda yükümlülükler getirir” dedi.

Sözleşmenin şiddete uğrayan kadınları, çocukları, LGBTİ+’ları, yaşlıları, göçmenleri ve mültecileri koruduğunu hatırlatan kadınlar “Sözleşmenin yuva yıktığını iddia edenler aslında ailenin kadınlara yönelik şiddet ve sömürüyü ürettiğini kabul edip, bunun değişmesine engel olmak istiyor. Şiddeti önlemeyi önceleyen bu sözleşmeyi yok saymak, şiddet karşısında kadınları değil ne olursa olsun aileyi korumak ve kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmaktır. Bu gerekçelerle sözleşmeyi reddedenler hanelerde işlenen her cinayetin sorumlusu, failidir” ifadelerini kullandı.

“Aslında AKP MYK’sında tartışılan kadınların yaşayıp yaşanmayacağıdır” diyen Mersinli kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma tartışmalarına derhal son verilmesini ve sözleşmenin etkin uygulanmasını talep etti ve sloganlarla eylemi sonlandırdı.

Sendika.Org