Kanal İstanbul’un bağlantı yollarının ihalesini de Rönesans aldı

İBB'nin CHP’li meclis üyesi Nadir Ataman, YİD yöntemiyle yapılacak yollar için “Yap - işlet - devret modeli ile ihale edilen yol ihalesi ile görüldü ki Kanal İstanbul Yenişehri görmek için bile vatandaş para ödeyecek” dedi

Kanal İstanbul’un bağlantı yollarının ihalesini de Rönesans aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li meclis üyesi Nadir Ataman, yap – işlet – devret (YİD) yöntemiyle yapılacak yollar için “Yap – işlet – devret modeli ile ihale edilen yol ihalesi ile görüldü ki Kanal İstanbul Yenişehri görmek için bile vatandaş para ödeyecek” dedi.

30 Haziran’da yapılan “Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Projesi Nakkaş-Başakşehir (Bağlantı Yolları Dahil) Kesimi” ihalesine Rönesans Grubu’nun ve Cengiz İnşaat’ın teklif verdiği ifade edilmişti. Buna göre ihaleye Rönesans Grup’u 8 milyar 393 milyon 65 bin 100 TL teklif verirken Cengiz İnşaat 9 milyar 295 milyon 812 bin 790 TL teklif verdiği kaydedilmişti.

“Kanal İstanbul inanılmaz bir hız ve acele ile ilerliyor”

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, İhaleyi Rönesans Grup’un kazandığı belirtildi. İhalede tartışmalı proje Kanal İstanbul kapsamında inşaa edilecek olan Yenişehir yollarının da bulunduğu öğrenildi. İhalenin ardından proje YİD kapsamında yapılacak, işletilecek ve işletme süresi sonunda da devlete devredilecek.

Proje tamamlandığında, söz konusu yolu ya da hattı kullanmak isteyen araçlar da ilan edilecek “geçiş bedeli”ni ödeyecek. İhale kapsamındaki yolları inceleyen İBB’nin CHP’li meclis üyesi Nadir Ataman şöyle:

Pandemi döneminde tarihi köprülerin ihalesinden sonra şimdi de projenin yolları ihale edildi. İlgili ihale edilen yollar incelendiğinde yolların Kanal İstanbul ‘Yenişehir’in yolları da olduğu görülüyor. Kanal İstanbul inanılmaz bir hız ve acele ile ilerliyor. Ne pandemi dinliyor ne de kriz. YİD modeli ile ihale edilen yol ihalesi ile görüldü ki Kanal İstanbul Yenişehri görmek için bile vatandaş para ödeyecek.

Sendika.Org