Kadınlar dört bir yanda sokakta: “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula”

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına karşı Türkiye’nin dört yanında bir araya gelerek “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” dedi

Kadınlar dört bir yanda sokakta: “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula”

Saray-AKP iktidarının İstanbul Sözleşmesi’ni hedef almasının ardından kadınlar, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” diyerek Türkiye’nin dört yanında sokağa çıktı.

İstanbul’dan Dersim’e, Ankara’dan Antakya’ya Türkiye’nin pek çok kentinde eşzamanlı eylemler düzenleyen kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi.

Adana

Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla Heykelli Park’ta bir araya gelen kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanmasını istedi.

Kitle adına açıklamayı okuyan Pelin Çiçek, kadınların gösterdiği tepkilerin ardından İstanbul Sözleşmesi’nin gündem olacağı AKP MYK toplantısının ertelendiğini belirterek “Ancak biz İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme niyeti hakkında erteleme değil kesin ve net bir açıklama istiyoruz. Tartışma bitirilmeli, sözleşmenin uygulanması için gerekenler yapılmalıdır” dedi.

Sözleşmeyi savunmak için eylemde olduklarını ifade eden Çiçek, “Biz kadınlar, sözleşmeden geri çekilme niyet beyanları son bulana kadar nöbetteyiz. Bir kez daha hatırlatmak isteriz. Sözleşme; hayatlarımızın güvencesidir, tartıştırmıyoruz. Devletin gündemi sözleşmeden çıkmak değil kadın cinayetlerini durdurmak olmalıdır. Kazanılmış haklarımızdan ve şiddetsiz bir hayat mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ankara

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına ve çekilme tartışmalarına karşılık Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” pankartının açıldığı açıklamada yüzlerce kadın, “Kadın cinayetlerine önlem”, “Devlet kadınlardan korksun”, “6284’ü uygula”, “Feminist özsavunma yaşatır” yazılı dövizler taşıdı.

Platform adına konuşan Tülay Devrim Kılınç, “İstanbul Sözleşmesi kaldırılsın” diyenlere karşı bir araya geldiklerini belirterek “Kadınları dövme özgürlüğü isteyen erkeklere, ‘eşit değilsiniz’ diyerek bizi baskıya, şiddete açık hale getirenlere karşı İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, etkin uygulayın demek için buradayız! Çünkü ancak etkin uygulanırsa İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ifadelerini kullandı.

AKP MYK’sının bugün İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili karar vereceğini ancak kadınların mücadelesiyle toplantının 13 Ağustos’a ertelendiğini hatırlatan Kılınç, “Biz bunu tartıştırır mıyız? Tartıştırmayız. Erteleme yetmez, İstanbul Sözleşmesi’nin feshi tamamen gündemden çıkarılmalı, bunun yerine nasıl daha iyi uygulanacağı konuşulsun demek için buradayız” dedi.

“Dünyayı yerinden oynatacağız”, “Jin, jiyan, azadi”, “AKP elini bedenimden çek”, “Kadınlar birlikte güçlü” sloganları ve zılgıtlarıyla eylem son buldu.

Fotoğraf: Demet Yılan

Antalya

Antalya Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alanlara karşı Attalos Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini bir kez daha vurgulayan kadınlar, taleplerini ve sözleşmenin neden uygulanması gerektiğini maddeler halinde okuyarak, sözleşmenin etkin bir şekilde uygulanmasını istedi.

Fotoğraf: YDK Antalya

Balıkesir/Ayvalık

Ayvalık Kadın İnisiyatifi öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına yüzü aşkın kadın katıldı.

Kadınlar, “Haklarımızdan, hayatlarımızdan, kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Balıkesir/Edremit

İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına karşı bir araya gelen kadınlar, ilçelerinde katledilen Yonca Tatarka’yı hatırlattı:

Her sabah bir kadın cinayeti ile güne başlıyoruz. Daha dün Edremit’te Yonca Tatarka adında bir kadın kocası tarafından sokak ortasında öldürüldü. Yonca henüz 27 yaşındaydı ve iki çocuk annesiydi. Suçu kocasından boşanmak istemesiydi. Kadın cinayetleri neden önlenemiyor. Çünkü tedbirler yetersiz, cezalar caydırıcı değil. Kadın haklarına göz dikenler, kadın cinayetlerinden sorumludur. Biz İstanbul Sözleşmesi’nin devam etmesini ve kadınların yaşamlarının korunmasını istiyoruz.

Fotoğraf: Evrensel

Bursa

Bursa İstanbul Sözleşmesi Kadın İnisiyatifi çağrısıyla kadınlar Kent Meydanı’nda bir araya geldi.

Kadınlar adına açıklama yapan Deniz Önen, “Sözleşmeden çekilmek, sözleşmenin referans aldığı ve Türkiye’nin de taraf olduğu tüm diğer temel insan hakları belgelerini de tartışmalı hale getirmek, kadınların mücadeleyle kazandığı tüm hakları tartışmaya açmak demektir. Sözleşmeden çekilmek, ‘Kadınlarla erkekler fıtratları gereği eşit değildir’ sözüyle her fırsatta saldırıya uğrayan haklarımızın, yasal güvencelerimizin tümüyle terk edileceğinin dünyaya ilan edilmesidir” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasına karşı mücadeleden vazgeçmeyeceklerini haykıran kadınlar, öldürülen kadınların adlarını okuyarak “Burada” diye haykırdı.

Çanakkale

Çanakkale Kadın Platformu’nun çağrısıyla Dr. Mümtaz Pirinçciler Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar adına Deniz Uysal konuştu.

İstanbul Sözleşmesi kaldırılsın diyenlere, karşı İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, etkin uygulayın demek için buradayız” diyen Uysal, İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin tamamen gündemden çıkarılması gerektiğini belirtti ve ekledi: “Ancak etkin uygulanırsa İstanbul Sözleşmesi yaşatır.

Fotoğraf: canakkalegundem.net

Dersim

Dersim Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına ilişkin Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Birçok kadının katıldığı açıklamada kadınlar, “İstanbul sözleşmesi yaşatır, haklarımızdan vazgeçmiyoruz” pankartı açıp, katledilen kadınların fotoğraflarını taşıyarak “Kadın yaşam özgürlük” sloganlarını attı.

Platform adına konuşan HDP İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, kadınların hukuk önünde en önemli dayanağı olan İstanbul Sözleşmesi’ne göz dikildiğini belirterek “Haklarımız için ‘İstanbul Sözleşmesi uygulansın’ diyoruz. Sözleşme uygulansaydı katledilenler şimdi hayattaydı. Kadına yönelik şiddet her gün arttığı halde İstanbul Sözleşmesinin etkin şekilde uygulanmasını değil kaldırılmasını gündeme getirenler bu cinayetlerin, karşı karşıya kaldığımız katledilme riskinin sorumlularıdırlar” dedi.  

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Diyarbakır

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasını yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu sözleşmeden geri çekilme tartışmalarına tepki gösteren platform üyesi kadınlar, Yenişehir ilçesi Ofis Kavşağı’nda bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

Platform üyeleri, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır, haklarımızdan ve yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz” pankartı açarak, “6284 sayılı yasayı uygula”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dövizleri taşıdı.

Platform üyesi Hatice Efe yaptığı konuşmada, “Biz kadınlar olarak, yaşamlarımızdan, haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz. Herkesi evde işte sokakta yaşamlarımız kuşatan şiddete karşı yükselen kadın isyanını sahiplenmeye, iktidarı ise sözleşmeyi iptal etmek yerine gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

Fotoğraf: SES Diyarbakır

Eskişehir

Eşitlik için Kadın Platformu’nun çağrısıyla Adalar’da bir araya gelen kadınların eylemine CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü de destek verdi.

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz” diyen kadınlar adına Fatma Girgin tarafından okunan açıklamada, “Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” denildi.

Fotoğraf: Kadın Savunması

Hatay/Antakya

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü, İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına karşı Köprübaşı’nda basın açıklaması yaptı.

Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, 6284 sayılı yasa ile İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanması çağrısı yapıldı. Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü adına Sevilay Elmas yaptığı açıklamada, “Biz kadınlar bu haklarımızın gereğinin yerine getirilmesi için yan yana durmaya, hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” dedi.

Hatay/İskenderun

Eşitlik İçin Kadın Platformu bileşeni olan İskenderun Kadın Platformu da Boyacılar Parkı’nda basın açıklaması yaparak İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanmasını istedi.

“6284 uygula”, “Savaşa, şiddete hayır”, “Öldüren sevgi istemiyoruz” ve “Cezasızlığa hayır” yazılı dövizler taşıyan kadınlar ses çıkarma eylemi yaptı. İskenderun Kadın Platformu adına konuşan Feyruz Gör, İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınması yerine uygulanmasını ve kadınların 7/24 ulaşabileceği danışma merkezleri ile yeterli sayıda sığınak açılmasını talep etti.

İstanbul

Saray-AKP iktidarının İstanbul Sözleşmesi’ni hedef almasına karşı Kadıköy’de bir araya gelen yüzlerce kadın, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” dedi.

Eylemde yapılan açıklamada “İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin karalama kampanyalarına göz yumanlar, bizzat bu kampanyalara sözcülük yapar hale gelenler, kadınların, LGBTİ’lerin, göçmenlerin, mültecilerin, engellilerin, yaşlıların, çocukların haklarını tarikat ve cemaat çevreleriyle pazarlık konusu haline getirenler kadın cinayetlerinin, nefret cinayetlerinin, çocuk istismarların��n, göçmen, mülteci kadınlara dönük saldırıların suç ortağıdır” denildi.

KADIKÖY’DE YÜZLERCE KADIN HAYKIRDI: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

İzmir

Saray-AKP iktidarının İstanbul Sözleşmesi’ni hedef almasına karşı İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınların Alsancak semtinde bulunan ÖSYM önünden başlatacağı yürüyüşe polis saldırdı.

16 kişinin ters kelepçelenip darp edilerek gözaltına alınmasının ardından alandaki diğer kadınlar oturma eylemiyle saldırıyı protesto etti.

Eylem sloganlarla sona ererken, polis alandan ayrılan bazı kadınları da Alsancak semtinde bulunan Bornova Sokağı’nda gözaltına aldı. En az 5 kadın gözaltına alınırken, isimleri öğrenilemedi. Böylece eylemde gözaltına alınan kadınların sayısı 21’e yükseldi.

İZMİR’DE KADINLARIN EYLEMİNE POLİS SALDIRISI: 21 GÖZALTI

Fotoğraf: Kadın Savunması

Kocaeli

İzmit’te Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi çağrısıyla Belediye İşhanı ön��nde bir araya gelen kadınlar “Kadın cinayetleri politiktir”, “Katilleri koruma sözleşmeyi uygula” ve “Kadınlar ele ele mücadeleye” sloganları attı. Eylemde açıklamayı Eğitim Sen Kocaeli Şubesi Kadın Sekreteri Elif Sinem Arıkan okudu.

İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin karalama kampanyası yapanlara ve buna göz yumanlara seslenen Arıkan, “Sözleşmeden çekilmek, sözleşmenin referans aldığı ve Türkiye’nin de taraf olduğu tüm diğer temel insan hakları belgelerini de tartışmalı hale getirmek, kadınların mücadeleyle kazandığı tüm hakları tartışmaya açmak demektir. Sözleşmeden çekilmek, ‘Kadınlarla erkekler fıtratları gereği eşit değildir’ sözüyle her fırsatta saldırıya uğrayan haklarımızın, yasal güvencelerimizin tümüyle terk edileceğinin dünyaya ilan edilmesidir” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Manisa

Manisa Kadın Platformu’nun çağrısıyla Manolya Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, katliamlara ve şiddete karşı sokakları terk etmeyeceklerini, haklarını savunacaklarını vurguladı.

Kitle adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen Manisa Şubesi Kadın Sekreteri Ayşe Dubaz, “Herkesi evde, işte, sokakta yaşamlarımızı kuşatan şiddete karşı yükselen kadın isyanını sahiplenmeye, iktidarı ise İstanbul Sözleşmesini iptal etmek yerine gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

Fotoğraf: ETHA

Mersin

Kushimoto Sokağı’nda bir araya gelen Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlar, Barış Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan’ın da destek verdiği eylemde, kısa bir süre yürüyen kadınların önü polislerce kesildi.

Bunun üzerine kadınlar, Kushimoto Sokağı girişinde basın açıklaması yaptı. Mersin Kadın Platformu adına konuşan Zübeyde Akpınar, “Mücadelemizin geri dönüşü yok. Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi uygulansın” dedi. Ardından söz alan HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, HDP olarak Meclis’te İstanbul Sözleşmesi’ni güçlü bir biçimde dile getirip, etkinlik biçimde uygulanması için mücadele edeceklerini kaydetti.

Fotoğraf: İlerici Kadınlar Meclisi

Samsun

Kadınlar, Samsun Valiliği’nin yasaklama kararına rağmen Süleymaniye Geçidi’nde bir araya geldi. Samsun Kadın Buluşması’nın çağırısıyla yapılan eylemde, katledilen kadınların isimleri tek tek okundu ve “Burada” denildi.

İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline izin veremeyeceklerini haykıran kadınlar, “Sözleşmeyi değil, cinayeti engelle” dedi.

Fotoğraf: ETHA

Trabzon

Kadın Dayanışma Ağı’nın çağrısıyla Meydan Parkı’nda buluşan kadınlar “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz” pankartı açtı, “13 yaş evlilik değil oyun çağıdır”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “İstanbul Sözleşmesi’ni karalamaktan vazgeçin” yazılı dövizler taşıdı. Eylemde, mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Sendika.Org