İzmir’de ulaşım soygunu: Ücretsiz aktarma kaldırıldı

Kent içi ulaşımın aktarma merkezleri halinde planlandığı İzmir'de 90 dakika ücretsiz aktarma uygulaması kaldırıldı. İlk kullanım 10 kuruş indirilirken, ilk iki aktarma 50 kuruş yapıldı

İzmir’de ulaşım soygunu: Ücretsiz aktarma kaldırıldı

İzmir’de kent içi ulaşım, önceki başkan Aziz Kocaoğlu tarafından aktarma merkezlerine bölündü. Uzun otobüs hatları vapur ve metro hatları ile bağlanarak İzmirliler kent içi ulaşımda en az 2 araç kullanmaya mecbur bırakıldı. Yurttaşların aktarma yapmaya zorlanması tepkilere neden olurken, belediye uygulamayı “Zaten 90 dakika aktarma ücretsiz” diyerek savundu.

Soyer göreve geldikten sonra, kent içi ulaşıma sabah 07.00-09.00 ve akşam 19.00-20.00 saatleri arasında halk ulaşım uygulamasıyla yüzde 50 indirim yapılsa da, ulaşım ücretlerine de fahiş zamlar yapıldı.

31 Mart’ta belediye başkanı olan Tunç Soyer, seçim vaatlerinde 90 dakika uygulamasının kaldırılmayacağını bir çok kez dile getirdi. Ancak Twitter hesabından bugün yaptığı duyuruda, ulaşım ücretlerinin 3,56 liradan 3,46 liraya indirildiğini, aktarma süresinin 90 dakikadan 120 dakikaya çıkarıldığını belirten Soyer, ilk iki aktarmanın da 50 kuruş olarak ücretlendirileceğini söyledi. Uygulamanın öğrenci, öğretmen, 60 yaş kartlarını etkilemediği belitildi

İndirim değil zam

Kent içi ulaşımı aktarma merkezleri halinde yönetilen, bir yere gitmek için en az 2 araç kullanmak zorunda kalan yurttaşlar, bu uygulamanın indirim değil, 3,96 liraya çıkan ulaşım ücretleriyle zam olduğunu belirtti. Soyer’in paylaştığı tweettin altında yurttaşlar uygulamaya tepki gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde eylem: “Ulaşım zammı geri çekilsin”

Sendika.Org