İyi Partili Ömer Ay’ın CHP’li Zeki Tekiner’in öldürülmesine “katkı”sının belgesi

1980’de ülkücü faşistler tarafından öldürülen CHP Nevşehir İl Başkanı avukat Zeki Tekiner’in katillerini cinayete azmettiren ve bu suçtan hüküm giyen Ömer Ay'ın İyi Parti Nevşehir İl Başkanı seçilmesinin ardından CHP'ye yönelik çağrı ve tepkiler sürüyor. Ömer Ay, kendisinin bu cinayette bir dahlinin olmadığını söylese de mahkeme kararlarında Ay'ın katillere Tekiner'i hedef gösterdiği, silah bulduğu ve kalacak yer sağladığı belirtiliyor

İyi Partili Ömer Ay’ın CHP’li Zeki Tekiner’in öldürülmesine “katkı”sının belgesi

17 Haziran 1980’de ülkücü faşistler tarafından öldürülen CHP Nevşehir İl Başkanı avukat Zeki Tekiner’in katillerini cinayete azmettiren ve bu suçtan hüküm giyen Ömer Ay, 40 yıl sonra, 5 Temmuz 2020 tarihinde CHP’nin ittifak ortağı İyi Parti’nin Nevşehir İl Başkanı seçildi.

Tekiner ailesi bu gelişmeye tepki gösterirken, Mehmet Zeki Tekiner’in kızı Aylin Tekiner, ailesi adına kaleme aldığı “Bir politik aymazlık öyküsü: Celladını taltif, takdir ve terfi” başlıklı bir yazıyla konuyu gündeme getirdi.

Tekiner ailesinin üyesi olduğu Toplumsal Bellek Platformu da Ömer Ay’ın cinayete azmettirmekten hüküm giymesine rağmen, cezasının 1986’da gerekçesiz şekilde kaldırıldığını anımsatarak, “Söz konusu şahıs 5 Temmuz’da İYİ Parti’nin Nevşehir İl Başkanı seçilmiştir. Geçmişlerinde cinayet, cinayete azmettirme gibi suçlar barındıran ve siyasi saiklerle işledikleri bu suçlarla ilgili hiçbir surette pişmanlık hissetmeyen kişilerin siyaset sahnesinde bulunması kabul edilemez. Vicdanları zedeleyen bu durumun derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede İYİ Parti ve ittifak ortağı CHP’yi tavır alamaya davet ediyoruz” çağrısında bulunmuştu.

Ömer Ay: “Benim hiçbir katkım olmamıştır”

Ömer Ay, “Asla bir azmettiricilik ve yardımcılık yapmadım. Ancak onu öldüren iki ülkücü kaçak ülkücüydü. O ülkücülere burada ev tuttum ve iş buldum” diyerek kendini savunuyor.

Ay, Aylin Tekiner’in Twitter paylaşımının altına da, “Zeki Tekiner’in öldürülmesine benim hiçbir katkım olmamıştır” şeklinde yanıt yazdı.

“Karar dosyası yeterli mi?”

Ömer Ay’ın bu yanıtının altına ise mahkeme kararlarının belgesini paylaşan bir yanıt geldi. Diyarbakır 1 Numaralı Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nin 13 Eylül 1993 tarihli gerekçeli kararında, sanık Ömer Ay için şu ifadelerin kullanıldığı görülüyor:

Av. Mehmet Zeki Tekiner’i asli faillere hedef olarak gösterdiği, onların suç işleme kararını teşvik ve takviye ettiği, onlara silah temin ettiği, eylem sonrasında gizlenecek yer bulduğu ve onları Kayseri’ye götürüp suçta kullanılan silahları yok ettiği açıkça anlaşılmakta ve sanık Ömer Ay’ın bu suretle asli failler tarafından işlenen taammüden adam öldürmek fiiline feri fail olarak katıldığı sübuta ermiş bulunmaktadır.

Sendika.Org