İstanbul Küçükçekmece’de ırkçı saldırı: “Saldırgan ‘Önüme çıkan her Suriyeliyi öldüreceğim’ dedi”

İstanbul Küçükçekmece’de Suriyeli mülteci işçi Muhammed Said (19) ırkçı bir grup tarafından bıçaklı saldırıya uğradı. Said’in ailesi polise şikâyette bulundu. Ancak beş gündür şüpheliler yakalanmadı

İstanbul Küçükçekmece’de ırkçı saldırı: “Saldırgan ‘Önüme çıkan her Suriyeliyi öldüreceğim’ dedi”

İnşaat ve dekorasyon işçisi Suriyeli Mülteci Muhammed Said (19) ırkçı bir grup tarafından saldırıya uğradı. Bacağından bıçak darbesi ile yaralanan Said’in ailesi polise şikâyette bulundu. Aradan 5 gün geçmesine rağmen şüpheliler hâlâ yakalanmadı.

Mültecileri hedef alan saldırılara bir yenisi daha eklendi. İstanbul Küçükçekmece Atatürk Mahallesi’nde yaşanan olayda, önleri 20 kişilik bir grup tarafından kesilen iki Suriyeli genç, ırkçı saldırıya uğradı.

Evrensel’den Ercüment Akdeniz’in haberine göre, saldırıda yaralanan Muhammed Said (19) şu bilgileri paylaştı:

Pazar günü saat 20.00 civarı bir akrabamla perşembe pazarında yürüyorduk. Köşeyi dönerken bir grupla karşılaştık. Tahminen 20 kişi varlardı ve Türkçe konuşuyorlardı. İçlerinden biri elinde bıçakla bize bağırdı, 22-23 yaşlarındaydı. Akrabam kaçmaya başladı ama ben kaçamadım.

“’Önüme çıkan her Suriyeliyi öldüreceğim’ dedi”

Kendisini kovalayan gruba kısa sürede yakalandığını ifade eden Muhammed, “Bu insanları daha önce hiç görmedim. ‘Benim bir suçum yok’ dediğim halde biri karnıma bıçak salladı. Yana çekilince bıçak bacağıma geldi. O esnada ‘Bir gün bütün Suriyelileri öldüreceğiz’ diye bağırıyorlardı. Bıçağı tutan adam, ‘Önüme çıkan her Suriyeliyi öldüreceğim’ dedi. O adamla birlikte grup da hızla uzaklaştı” dedi.

Ağabeyinin kan içinde yerde kaldığını belirten Ömer Said ise sonraki detayları anlattı:

Kaçan akrabam sonra ağabeyimi aramış. ‘Neredesin, iyi misin’ diye sormuş. Ağabeyim önce yarayı hissetmemiş, sonra bacağındaki kanı fark etmiş ve yardım istemiş. Onu amcamın arabası ile hastaneye kaldırmışlar.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin düzenlediği adli muayene formunda Muhammed’in sol bacağında “10 santimetre uzunluğunda, kenarları düzgün, cilt altı dokuya uzanan kesik” olduğu bilgisi yer aldı. Bacağına çok sayıda dikiş atılan Muhammed’in pansumanları evde yapılıyor.

“Yabancı ülkedeyiz, bir şey yapamıyoruz”

Olaya ilişkin karakola gittiklerini ve şikâyetçi olduklarını belirten baba Mikdad Said ise, “Oğlumla birlikte inşaatlarda çalışıyorduk. Başımıza bu olay geldi. Ne yapalım, yabancı bir ülkede yaşıyoruz, susuyoruz mecburen” diye konuştu.

Benzer saldırı Hatay’da da olmuştu

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde “Yabancı Öğrenciler Sınavı”na hazırlanan 5 Suriyeli genç de kurs çıkışında bir grubun ırkçı saldırısına maruz kalmıştı. 26 Temmuz’da gerçekleşen saldırı sonucu Enes Hassani (17) geçici hafıza kaybına uğramıştı

Evrensel’e konuşan Enes’in ağabeyi Ahmet Hassani “Enes’in hayali mühendis olmak. Bir çocuğa bu kadar mı vurulur? Savaştan kaçıp geldik, burada da vurulduk. Adalet istiyoruz” demişti.

Hatay Valiliği ise konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “26.07.2020 günü Saat:21.05 sıralarında Kırıkhan İlçemize bağlı Cumhuriyet Mahallesinde meydana gelen olayda Türk vatandaşı oldukları düşünülen ve yaşları 20-25 arasında değişen 7-8 kişilik bir grup tarafından, Suriye uyruklu iki şahıs darbedilmiştir” diyerek adli tahkikata başlandığını ve şüphelilerin kimliğinin tespiti için çalışmaların sürdüğünü kaydetmişti.

Sendika.Org