İsrail ve BAE arasında ‘normalleşme’ anlaşması: “Filistin halkının sırtına saplanmış bir hançer”

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ilişkilerini “tamamen normalleştirmeleri” için bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Filistin yönetimi Abu Dabi’deki büyükelçisini geri çekerken, Filistinli direniş örgütleri anlaşmaya tepki gösterdi

İsrail ve BAE arasında ‘normalleşme’ anlaşması: “Filistin halkının sırtına saplanmış bir hançer”

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ilişkilerini “tamamen normalleştirmeleri” için bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün büyük atılım. İki muhteşem dostumuz İsrail ve BAE arasında tarihi barış anlaşması” ifadelerini kullandı. Trump, İsrail ve BAE arasında yapılan anlaşmaya ilişkin ortak açıklamayı da paylaştı.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid de Twitter üzerinden “Başkan Trump ve Başbakan Netanyahu ile yaptığımız telefon görüşmesinde, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etmeyi durdurması konusunda bir anlaşmaya varıld��. BAE ve İsrail ayrıca, işbirliği yapma ve ikili ilişkilerin tesisine yönelik bir yol haritasının belirlenmesi konularında mutabakata vardı” paylaşımında bulundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ise İsrail ile BAE arasında varılan anlaşma için ilerleyen günlerde liderlerin katılımıyla, Beyaz Saray’da resmi bir imza töreni yapılabileceğini açıkladı.

İsrail ve BAE’den ortak açıklama

ABD, İsrail ve BAE adına yapılan ortak açıklamada, bugün Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid el-Nahyan’��n bir telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek, “İsrail ve BAE arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesi için anlaşmaya varıldı” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Ortadoğu’da barışı artıracağı ve bölgede büyük bir potansiyelin önünü açacağı” iddia edilen anlaşma kapsamında, gelecek haftalarda İsrailli ve BAE’li yetkililerin bir araya gelerek yatırım, turizm, kültür, doğrudan uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon, teknoloji, enerji, sağlık, kültür, çevre, karşılıklı elçiliklerin açılması konularında ikili anlaşmalar yapacağı bildirildi.

Raneen Sawafta/Reuters

Trump’ın talebiyle “ilhak” ertelendi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Trump’ın paylaşımını alıntılayarak, “Bu tarihi bir gün” dedi.

Netanyahu, anlaşmaya ilişkin başbakanlık ofisinde düzenlediği basın toplantısında ise işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planını ertelediklerini duyurdu. İlhak planının iptal edilmediğini de vurgulayan Netanyahu, “ABD Başkanı Donald Trump’ın, ilhak planını geçici olarak askıya alma talebini kabul ettim” ifadelerini kullandı.

Filistin Yönetimi: İsrail-BAE anlaşması ihanettir

Anlaşmaya tepki gösteren Filistin Yönetimi, BAE’nin, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarının ilhakını geçici olarak askıya alması karşılığında ve Mescid-i Aksa’yı “Yahudileştirme planları” gölgesinde bu anlaşmaya vardığını belirterek şunları kaydetti:

BAE’nin İsrail ile anlaşması Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin davasına ihanettir. Bu adım Arap Barış Girişimi, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantılarının ve uluslararası meşruiyetin kararlarını yerle bir etmektir. Ayrıca Filistin halkının haklarını, başta Mescid-i Aksa olmak üzere mukaddesatını görmezden gelmek ve 1967 sınırları üzerinde bağımsız bir Filistin devleti taleplerini görmezden gelmek demektir.

Açıklamada, BAE’ye bu karardan geri dönmesi çağrısı yapılarak, Arap halklarının bu tür kararlara itibar etmemesi gerektiği vurgusu yapıldı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı ise “ABD, İsrail ve BAE’den yapılan İsrail-BAE normalleşme açıklamasının ardından Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talimatları doğrultusunda, Filistin’in Abu Dabi Büyükelçisi derhal geri çekildi” açıklaması yaptı.

Filistinliler, İsrail ve BAE arasındaki “normalleşme” anlaşmasını Batı Şeria’da protesto etti. [Fotoğraf: Raneen Sawafta/Reuters]

Filistinli direniş örgütlerinden anlaşmaya tepki

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden (FHKC) yapılan yazılı açıklamada, “normalleşme” anlaşmasının Arap halkına karşı yeni bir komplo olduğu belirtilere, “BAE ile İsrail’in normalleşme anlaşması Filistin halkının sırtına saplanmış bir hançerdir. Bu kez BAE’nin onayıyla daha saldırgan bir savaşın ve topraklarımızda Siyonizm, Yahudileştirme ve yerleşim birimlerinin genişlemesinin yolu açılacak” ifadeleri kullanıldı.

FHKC, başta BAE’nin İsrail’de büyükelçilik binasının inşası olmak üzere iki ülke arasındaki anlaşmanın Arap halkına karşı bir tehdit, Filistin halkına karşı da düşmanca bir adım olduğu ifade edildi. Anlaşmanın, Trump’tan ülkesindeki seçmenlere bir mesaj taşıdığını kaydeden FHKC, söz konusu adımın ulusal davalarını tasfiye etmeyi amaçlayan “Yüzyılın Anlaşması” planının da önünü açtığını kaydetti.

Hamas ise “BAE ile İsrail’in normalleşme anlaşması, halkımızın sırtına indirilen hain bir bıçak darbesidir” açıklamasında bulundu.

AA’ya konuşan Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, anlaşmanın “Filistin halkının acılarını görmezden gelme”, “normalleşme konusunda tehlikeli bir gelişme” olduğunu belirtti ve Filistin toprakları üzerinde Siyonist rejime herhangi bir meşruiyet vermeyeceğini kaydetti.

İslami Cihad Hareketi ise BAE ile İsrail arasındaki normalleşme için “boyun eğme” ve “teslim olma” ifadesini kullandı.

İslami Cihad Sözcüsü Davud Şihab, “İsrail’le normalleşme, boyun eğme ve teslim olmadır. Atılan bu adım, çatışmanın gerçeklerini değiştirmeyecek, aksine işgal yönetimini daha da terörist bir yapıya dönüştürecektir” dedi. İki ülke arasındaki “normalleşme” anlaşmasını kınayan Şihab, anlaşmanın ayrıca, İsrail hükümetini içine düştüğü krizlerden kurtarma amacı taşıdığını ifade etti.

Fetih Hareketi Merkezi Komite Üyesi Abbas Zeki de anlaşmaya tepki göstererek, “BAE ile İsrail’in normalleşme anlaşması, BAE’nin Filistin davasına karşı dini, milli ve insani görevinden vazgeçmesi anlamına geliyor” dedi.

Filistinli grupların çatı örgütü Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat da Filistin topraklarının geleceği hakkında karar verecek olanların Filistinliler olduğunu belirterek, “[Arap Birliği Genel Sekreteri] Ahmed Ebul Gayt’ın, İsrail-BAE anlaşmasını kınayan bir açıklama yapması gerekiyor. Bunu yapmadığı takdirde istifa etmelidir” dedi.

Sendika.Org