Günlük vaka sayısı 1226 olarak açıklandı: Ağır hasta sayısı 656

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 Ağustos’a ait resmi COVID-19 verilerini paylaştı. Risk grubunda olup hastalığa yakalananların sayısındaki artışa dikkat çeken Koca, "Ağır hasta sayımız 656'ya yükseldi" dedi. TTB, Sağlık Bakanlığı’nın seroprevalans çalışmasında elde edilen sonuçların hesaplanan aktif hasta sayısı ile karşılaştırıldığında ise toplumda PCR testi ile tanı alanların 9.9 katı kadar aktif vaka bulunduğunu kaydetti

Günlük vaka sayısı 1226 olarak açıklandı: Ağır hasta sayısı 656

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 Ağustos’a ait resmi COVID-19 verilerini paylaştı. Risk grubunda olup hastalığa yakalananların sayısındaki artışa dikkat çeken Koca, “Ağır hasta sayımız 656’ya yükseldi” dedi.

Resmi rakamlara göre bugün 70 bin test yapıldı. 1226 yurttaşa COVID-19 tanısı konuldu. Günlük iyileşen sayısı ise 923’te kaldı. Ağır hasta sayısı düne göre 9 artarak 656’yı buldu. Bugün 22 yurttaş COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Günlük iyileşen sayısı günlerdir 900 sınırına yakınken, günlük vaka sayıları günlerdir 1200 sınırında seyrediyor.

https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1294315746118569986?s=20

 

“Açıklanan rakamların yaklaşık 10 katı aktif vaka var”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) COVID-19 İzleme Kurulu, salgının 5’inci ayına dair değerlendirmelerini bir basın toplantısıyla duyurdu. Toplantıya TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, TTB COVID-19 İzleme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, Prof. Dr. Özlem Azap ve Prof. Kayıhan Pala katıldı.

Hazırlanan raporu TTB COVID-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Feride Aksu Tanık paylaştı.

Prof. Tanık, iktidarın salgının etkisini azaltma stratejisinin karşılık bulmadığını belirterek, 623 bin 766 kişinin karantina altına alındığını, 11 Ağustos 2020 itibarıyla Sağlık Bakanlığı verilerine göre hesaplanan aktif hasta sayısının 11 bin 152 olduğunu söyledi. Tanık, Sağlık Bakanlığı’nın seroprevalans çalışmasında elde edilen sonuçların hesaplanan aktif hasta sayısı ile karşılaştırıldığında ise toplumda PCR testi ile tanı alanların 9.9 katı kadar aktif vaka bulunduğunu kaydetti.

“Sağlık çalışanları tükeniyor”

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre salgınlarda gerçeklerin gizlenmesinin mümkün olmadığını dile getiren Tanık, sağlık emekçilerinden ve yerelden yükselen çığlıklara kulak verilmesi gerektiğini söyledi. Sağlık çalışanlarının tükenmekte olduğuna dikkat çeken Tanık, “Sağlık çalışanlarının özlük haklarının geliştirilmesi ve COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının, geride kalan yakınlarının yaşamlarının güvence altına alınmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Özlem Azap  de konuşmasında Eylül ayından itibaren influenza aşısı için geniş kapsamlı aşılama çalışmalarının başlatılması gerektiğini ve bunun geçtiğimiz dönemlerde “riskli grup” diye tanımlanan gruplardan daha geniş bir aşılama faaliyeti olması, bunun için de aşının stoklanmış olması gerektiği üzerinde durdu. ABD ve İngiltere’de bununla ilgili kamuoyuna bilgilendirmelerinin yapıldığına işaret eden Azap, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın henüz böyle bir açıklaması olmadığını belirtti. Azap, ayrıca aşılama çalışmalarının sadece hastanelerde ve ASM’lerde değil, daha farklı yöntemlerle ve daha geniş çerçevede yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sendika.Org