Er Osman Özçalımlı’nın şüpheli ölümü Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde ölü olarak bulunan er Osman Özçalımlı'ya dair Meclis'e soru önergesi sundu

Er Osman Özçalımlı’nın şüpheli ölümü Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde ölü olarak bulunan er Osman Özçalımlı’ya dair Meclis’e soru önergesi sundu.

Jandarma Er Osman Özçalımlı 01 Ağustos 2020 tarihinde kısa dönem askerlik yaptığı İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde şüpheli bir şekilde ölü bulunmuş, Kars’ın Digor ilçesinde yaşayan ailesine ise çocuklarının kalp krizinden öldüğü söylenmişti.

Er Osman Özçalımlı’nın babası oğlunun 30 ve 31 Temmuz tarihlerinde kendisini arayarak ‘baba beni sıkıştırıyorlar ve bana vatan haini diyorlar. Bana tuzak kuruyorlar, benimle uğraşıyorlar’ dediğini ve ölümle tehdit edildiğini söylediğini ifade etmişti.

Gülüm, cevaplaması için Savunma Bakanı Hulusi Akar’a şu soruları yöneltti:

  1. İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın ölüm nedeni nedir? Ölüm nedenine ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun raporu çıkmış mıdır? Çıkmadıysa ailesine ölüm nedeni olarak neden kalp krizi denilmiştir? Osman Özçalımlı’nın gerçek ölüm nedeni neden saklanmaktadır?
  2. Er Osman Özçalımlı’nın ölümü ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturma hangi aşamadadır? Özçalımlı’nın ölümüne ilişkin ifadesine başvurulan kaç kişi vardır? Bunlar kimlerdir?
  3. Er Osman Özçalımlı’nın babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde kendisine baskı kurulduğunu ve tehdit edildiğini ifade etmiştir. Osman Özçalımlı’ı ölümle tehdit edenler tespit edilmiş midir? Bu kişilerin Özçalımlı’nın ölümüyle bağlantıları araştırılmış mıdır?
  4. Şüpheli asker ölümlerinin çoğunun Kürtlerden ve Alevilerden oluşması tesadüf müdür? Askerde etnik ve inançsal ayrımcılık ve hak ihlali uygulamalarına dair bakanlığınız tarafından bir kayıt tutulmakta mıdır? Bu tür ayrımcı uygulamalara karşı bir tedbiriniz var mıdır?
  5. 2002 yılından bu yana şüpheli asker intiharları veya şüpheli kazalar sonucunda yaşamını yitiren askerlerle ilgili kaç soruşturma ve kovuşturma yapılmıştır? Söz konusu ölümlere ilişkin sorumluluğu nedeniyle ceza verilen veya görevden alınan kişi sayısı kaçtır?
  6. 2002 yılından bu yana kışlalarda yaşamını yitiren asker sayısı kaçtır? Bunlardan kaçının ölüm nedeni kayıtlara “intihar” olarak geçirilmiştir?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur