DİSK Zorlu Holding önünde: “Vestel virüs üretiyor, işçilerin hayatı buzdolabından önemlidir!”

DİSK üyesi işçiler, koronavirüs sebebiyle işçi ölümlerinin yaşandığı Vestel'i protesto etmek için İstanbul'daki Zorlu Holding Genel Merkezi önünde eylem yaptı. Eyleme örgütlendikleri için Özer Elektrik'te işten atılan işçiler de destek verdi

DİSK Zorlu Holding önünde: “Vestel virüs üretiyor, işçilerin hayatı buzdolabından önemlidir!”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi işçiler, koronavirüs sebebiyle işçi ölümlerinin yaşandığı Vestel’i protesto etmek için İstanbul’daki Zorlu Holding Genel Merkezi önünde eylem yaptı. Holding önünde toplanan işçiler, ellerinde “Vestel virüs üretiyor, işçilerin hayatı değerlidir” yazılı pankart taşıdı.

“Vestel işçisi köle değildir”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz”, “Patronların kölesi olmayacağız” ve “İnadına sendika, inadına DİSK” sloganları eşliğinde yapılan protestoda DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu da birer konuşma yaptı.

“İşçilerin hayatı buzdolabından önemlidir!”

Çerkezoğlu şunları ifade etti:

Vestel işçisi risk altında çalışıyor. Çünkü üretim bandında hiçbir sosyal mesafeye uyulmadan işçiler dip dibe çalışıyorlar. Bu koşullarda salgın fabrikada hızla yayılıyor. Bir işçi arkadaşımız hasta olduğunda ona yakın temaslı işçiler semptom gösterene kadar onlara test yapılmıyor, karantinaya alınmıyor. Üretim bu şekilde devam ettiriliyor. İşçilerin hayatı buzdolabından önemlidir!

Serdaroğlu ise şunları kaydetti:

Manisa’da kurulu Vestel Fabrikası, Zorlu Holding bünyesinde ülkenin en önemli fabrikalarından birisidir. Ama biz bir fabrikanın önemine işçilere verdiği değer olarak bakarız. Bizim gözümüzde Vestel işçilere birer makine kadar bile değer vermiyor. Vestel işyerine sendikayı sokmamak için, Türkiye’nin tüm yasalarını çiğniyor. Sağlık Bakanı nasihati bıraksın Dardanel’e, Vestele baksın

Özer Elektrik’te işten atılan işçilerden eyleme destek

Zorlu Holding önünde süren eyleme örgütlendikleri için Özer Elektrik’te işten atılan işçiler de destek verdi. Birleşik Metal İş Sendikası’na üye bir işçi “İşten çıkarmaların yasak olduğu ülkede, sendikalaştığımız için işten atıldık. Biz de kendi mücadelemizi gücümüz yettiğince vereceğiz” dedi. İşçi, 13 Ağustos perşembe günü saat 15.00’da fabrika önünde gerçekleşecek eyleme çağrı yaptı.

 

Sendika.Org