CHP’li Bekir Başevirgen: “Manisa’da vaka sayısı 4 bine yaklaştı, yurttaşlar bizden hastaneye yatış konusunda yardım istiyor”

1 Haziran'dan "normalleşme" adımlarının atılmaya başlanmasından bu yana günlük vaka sayıları yeniden bin sınırın üzerine çıktı. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen Manisa Tabip Odasının yaptığı açıklamaya dikkati çekerek, kesin sayı bilinmemekle birlikte Manisada vaka sayısının dört bin civarında olduğunu ve hastanelerde yer bulunmadığını ifade etti

CHP’li Bekir Başevirgen: “Manisa’da vaka sayısı 4 bine yaklaştı, yurttaşlar bizden hastaneye yatış konusunda yardım istiyor”

1 Haziran’dan “normalleşme” adımlarının atılmaya başlanmasından bu yana günlük vaka sayıları yeniden bin sınırın üzerine çıktı. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen Manisa Tabip Odasının yaptığı açıklamaya dikkati çekerek, kesin sayı bilinmemekle birlikte Manisada vaka sayısının dört bin civarında olduğunu ve hastanelerde yer bulunmadığını ifade etti.

“Pandemi hastanesi yoğun bakımlarıyla birlikte dolmuş durumda”

Koronavirüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı verilerinin güvenilirlikten uzak olduğunu ve verilere şüphe ile bakıldığını ifade eden  Başevirgen , “Hastanelerde yoğun bakım servisleri ve yataklı servislerde yer kalmadı. Yurttaşlar bizlerden hastaneye yatış konusunda yardım talebinde bulunuyor. Durumu çok kötü olanlar ancak hastaneye yatırılıyor. Ona rağmen şu an pandemi hastanesi olan Manisa Merkez Efendi Hastanesi yoğun bakımlarıyla birlikte dolmuş durumda, başka hasta almıyor. Yeni hastalar Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’ne götürülüyor. Bir çok hasta da COVID teşhisi konmasına rağmen evlerine gönderiliyor. Hastalığı kontrol etmek konusunda temas takibine yönelik testler artık yapılmıyor, sadece hastalık belirtisi olanlara test yapılıyor. Filyasyon ve karantina uygulanmıyor” dedi.

“Fabrikalar vaka kaynıyor, ama üretime devam”

Manisanın aynı zamanda bir sanayi kenti olduğunu ve çok sayıda büyük fabrika bulunduğunu hatırlatan Başevirgen fabrikalardaki vaka artışlarına ilişkin de şöyle konuştu:

Özellikle Organize Sanayi Bölgesindeki işletmelerde ve büyük fabrikalarda vaka sayısının hızla arttığı ve ölümlerin yaşandığı ile ilgili bilgiler alıyoruz. Buna rağmen fabrikalarda üretim durdurulmuyor. İnsanlar pandemi şartlarında çalıştırılmaya devam ediyor. Üstelik fabrikalarda tespit edilen vaka sayıları da açıklanmıyor. Ekonomik kaygılar sebebiyle Türkiye’de virüsle mücadele konusundaki önemler azalıyor. Bu durum, daha da fazla işgücü kaybına zemin hazırlıyor.

“Önlemler yurttaşlara bırakıldı”

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte alınması gereken tedbirlerin yurttaşların üzerine yıkıldığını, yaz aylarında sırf turizmi canlandırmak adına geniş ve rahat davranıldığını dile getiren Bekir Başevirgen, “Eğer amaç sürü bağışıklığı oluşturmaksa bu durum da yurttaşlara söylenmeli ve ona göre kendi tedbirlerini almaları sağlanmalı. ‘İş yine başa düştü’ diyerek, bütün yurttaşlarımızı kalabalık ortamlardan uzak durmaları, maskesiz sokağa çıkmamaları, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusunda uyarıyoruz” diye konuştu.

Sendika.Org