CHP MYK belli oldu: Koltuk sayısı 16’ya düştü, Selin Sayek Böke Genel Sekreter olarak döndü

CHP'de kurultay sonrası yeni MYK belli oldu. Makam sayısı 19'dan 16'ya düşürüldü, kadın sayısı 4'ten 5'e çıktı. 12 isim MYK'de kalırken Ahmet Akın, Ali Öztunç ve Yüksel Taşkın ilk defa MYK'ye girdi. Selin Sayek Böke ise Genel Sekreterliğe getirildi

CHP MYK belli oldu: Koltuk sayısı 16’ya düştü, Selin Sayek Böke Genel Sekreter olarak döndü

CHP’nin “İktidar Kurultayı” adını verdiği 37. Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu’nun seçilmesinin bir hafta sonrasında Merkez Yönetim Kurulu (MYK) listesi de açıklandı.

Geçmiş dönemlerde 18’i genel başkan yardımcısı ve 1’i genel sekreter olmak üzere 19 kişi olan MYK, 15’i genel başkan yardımcısı ve 1’i genel sekreter olmak üzere 16 kişiye düşürüldü.

CHP’nin yeni yönetiminde koltuk sayısı düşürülmesine karşın kadın üye sayısı 4’ten 5’e yükseldi.

Dört yardımcılık kaldırıldı, bir yardımcılık oluşturuldu

Dış politikadan, tarım politikalarından, basından ve kadın politikalarından sorumlu dört genel başkan yardımcılığı kaldırılırken, enerji-altyapı projeleri üzerine bir genel başkan yardımcılığı kuruldu.

Geçmiş dönemde dış politikadan ve basından sorumlu yardımcılar olan Ünal Çeviköz ve Tuncay Özkan’ın Parti Meclisi’ne seçilememesi üzerine bu iki ismin Kılıçdaroğlu’nun danışmanı olarak konumlandırılması olasılığı güçlendi.

Kadın politikalarından sorumlu yardımcılık koltuğu ise Parti Meclisi’ne seçilen Aylin Nazlıaka’nın Kadın Kolları Genel Başkanı olması üzerine boşaldı.

Tarım politikalarından sorumlu yardımcılık, ekonomiden sorumlu yardımcılık bünyesine dahil edildi.

Çeviköz ve Özkan’ın dışında Parti Meclisi’ne seçilemeyen Aykut Erdoğdu ve Yıldırım Kaya doğal olarak MYK’de yer bulamazken, geçmiş dönemde görev almış Yunus Emre de liste dışı kaldı.

MYK’ye üç yeni isim, Genel Sekreterliğe Böke

MYK’ye ilk defa giren üç isim oldu. Ahmet Akın enerji-altyapı projelerinden, Ali Öztunç doğa-çevre haklarından, Yüksel Taşkın ise sosyal politikalardan sorumlu genel başkan yardımcılıklarına getirildi.

CHP’de bir dönem Parti Sözcülüğü yapmış fakat daha sonra görevinden istifa etmiş olan Selin Sayek Böke, üç yıl sonra MYK’ye dönerek Genel Sekreterlik makamına getirildi.

MYK’de 12 kişiyle devam

Parti Meclisi seçiminde en yüksek oyu alan Faik Öztrak, hem parti sözcülüğü hem de ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini sürdürecek.

Oğuz Kaan Salıcı parti örgütünden, Seyit Torun yerel yönetimlerden, Muharrem Erkek hukuk-seçim işlerinden, Bülent Kuşoğlu idari-mali işlerden, Veli Ağbaba sendikalar-meslek odaları-STK’lerden, Gamze Akkuş İlgezdi halkla ilişkilerden, Onursal Adıgüzel bilgi-iletişim teknolojilerinden, Fethi Açıkel de Bilim-Yönetim-Kültür Platformu’ndan sorumlu genel başkan yardımcılıkları görevlerine devam edecek.

Geçen dönem insan haklarından sorumlu olan Gökçe Gökçen gençlik politikalarından, doğa haklarından sorumlu Gülizar Biçer Karaca insan haklarından, kadın politikalarından sorumlu Lale Karabıyık da eğitim politikalarından sorumlu olacak.

İlgili haberler:

Sendika.Org