Biricikliğin güzelliği: Tornet, File Çorap ve Başka Şeyler kitabı üzerine

Otizmli bir çocukla arkadaşlık etmenin, aynı okulda/sınıfta olmanın diğer çocuklar için bir engelden ziyade öğretici bir hayat deneyimi olduğunu aşılıyor kitap. Rencide edici bakışlar, ısrarlı sorular ve dışlayıcı tavırlar yerine empati, anlayış ve diyalogla bu bilincin artırılabileceğini ve renkli-neşeli anılar yaratılabileceğini vurguluyor

Biricikliğin güzelliği: Tornet, File Çorap ve Başka Şeyler kitabı üzerine

Nihal Ünver’in yazıp Gül Sarı’nın resimlediği Tornet, File Çorap ve Başka Şeyler kitabı nisan ayında Dinozor Çocuk’tan yayımlandı.

Kendi gibi olmayanı kabullenmek ne zor ve ne büyük erdem. Birçoğumuz belki bu yetkinliğe ancak yetişkinliğimizde ulaşabildik.

Çocukluğunuzda beraber aynı sınıfta veya sokakta oynadığınız ve kendinizden farklı gördüğünüz birçok arkadaşınızı hatırlayın. Okumayı geç söken, fiziki görünüşü farklı olan, maddi durumu kötü olan, öğrenme bozukluğu olan veya sadece asosyal olan bir çocuk çoğu zaman arkadaş çevresinde şu veya bu sebeple dışlanıyor, alaya maruz kalıyor ve belki de travmatize oluyor. Bu konularda bir şekilde çocuklara açıklama yapabiliyor ve onları yönlendirebiliyoruz. Ancak otizm farklı ve özel bir konu. Yetişkinler için konuya dair farkındalık, haber kaynakları ve sosyal medya aracılığıyla yaygınlaşmış durumda olsa da, çocuklara da doğru bir dille konuyu izah etmek gerekiyor. Bu güzel kitap da tam olarak bunu anlatıyor bizlere.

Çocuklara erken yaşta neyi nasıl öğrettiğimiz, ilerleyen dönemde de onlar için hayat boyu yanlarında taşıyacakları değerler haline dönüşüyor. Otizmli bir çocukla arkadaşlık etmenin, aynı okulda/sınıfta olmanın diğer çocuklar için bir engelden ziyade öğretici bir hayat deneyimi olduğunu aşılıyor kitap. Rencide edici bakışlar, ısrarlı sorular ve dışlayıcı tavırlar yerine empati, anlayış ve diyalogla bu bilincin artırılabileceğini ve renkli-neşeli anılar yaratılabileceğini vurguluyor.

Hepimizin dünyayı görme ve algılama biçimleri farklı. Çocukluktan itibaren rengârenk bir dünyanın içine doğuyor, ancak büyüdükçe yıllar içerisinde renklerimizi kaybediyoruz. Bazen hayatın koşturmacası içerisinde anlayışımızı, sabrımızı, güler yüzümüzü bile kaybediyoruz. Otizmli çocuklara sevgi, empati ve anlayışla yaklaşılmadığı ve yeterince farkındalık oluşmadığı sürece o çocukları ve ailelerini de zor bir duruma soktuğumuzu fark etmemiz gerekiyor. Nitekim kitapta da kahramanımızın başına üzücü bir olay geliyor, otizmin ne olduğunu tam olarak anlayamayan ve durumu korkutucu bulan sınıf arkadaşları ve onların aileleri en başta Ege’nin sınıftan gitmesini istiyorlar. Kendinizi bu ailenin yerine koyun ve bir dakika düşünün. Kolay değil, öyle değil mi?

Tam da büyüme aşamasında, öğretilen davranış biçimleri dışında farklı davranan bir çocuğu kabullenmek zorlayıcı olabilir ancak basit örneklerle bu durum kolaylaştırılabilir, kitapta da buna benzer öğretici örneklere yer verilmiş. Örneğin ritimsel hareketlerin otistik çocuklara iyi gelmesi ve onların sakinleşmelerine yardımcı olmaları ve bu aktivitenin pekala sınıfça yapılabilecek bir aktivite olması gibi veya arkadaşının en başta çekinse de Ege’nin evine gittikten sonraki günlerde, sınıfta iletişimlerinin kuvvetlenmesi gibi.

Öğretmen okulda Ege ve Güven’e beraber proje yaptırarak, hem Ege’nin gelişimine katkıda bulunuyor hem de Güven’e bu işi becerebileceğini ve iletişim yeteneği konusunda ne kadar güvendiğini söyleyerek onu cesaretlendiriyor ve yıllarca sürecek bir dostluğun tohumları atılıyor. Ebeveynler kadar öğretmenlerin de bu konuda rolleri ve katkıları yadsınamaz.

İlerleyen sayfalarda da çocuklar Ege’nin otistik olduğunu ve otizmin ne olduğunu öğrendikten sonra onu istemedikleri için kendilerini kötü hissediyorlar ve onu aralarına alıyorlar. Hatta negatif görüşteki ebeveynler bile bilgilendikten sonra hemen olumlu bir tavır takınıp Ege’ye sahip çıkıyorlar.

Çocuklar için son derece öğretici ve farkındalık yaratıcı, rengârenk ve sıcacık bu kitap, umarız her yaştan okuyucuya ulaşır ve kütüphanelerde kendine yer edinir.

Son olarak küçük bir hatırlatma; otizm bir engel değil farklılıktır.

Kimseyi kendisinden farklı olduğu için kötü görmeyen, gözü ve kalbi bütün renklere açık, sevgi dolu büyüyen çocuklarla dolsun dünya.

Tornet, File Çorap ve Başka Şeyler/Nihal Ünver/64 sayfa/Dinozor Çocuk/ISBN: 978-625-7952-17-0/15 TL

[email protected]

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur